Colmic Fendreel RBS

tlo_non

Colmic Fendreel RBSWiększość wędkarzy zwraca baczną uwagę na element zestawu, jakim jest żyłka. To właśnie żyłka jest często gwarancją sukcesów nad wodą, nie rzadko zaś wpływa również na komfort łowienia. Do testów trafił produkt firmy Colmic. Żyłkę sprawdzaliśmy podczas licznych wypraw spinningowych.

Charakterystyka ogólna
Włoski Colmic kojarzy się wędkarzom głównie jako producent sprzętu i akcesoriów dla łowców białej ryby. Szczególnie do tych właśnie odbiorców jest adresowany testowany produkt. Niemniej jednak nie mogliśmy przejść obok tego obojętnie i przeprowadziliśmy testy spinningowe z użyciem Fendrella RBS. Omawiany produkt jest już od jakiegoś czasu dostępny na rynku wędkarskim. My udaliśmy się na wnikliwe obserwacje z żyłką o średnicy 0,145 mm. Naszymi łowiskami były duże, nizinne rzeki oraz jeziora.
Colmic oferuje żyłki z serii Fendreel RBS w kilku wariantach grubości – od 0,09 mm do 0,30 mm, a zatem wędkarz ma całkiem spory wybór (10 rodzajów średnicy, z czego większa opcja do wyboru to przedział od 0,09 mm do 0,20 mm).
żyłka Colmic Fendreel RBS
Colmic Fendreel RBS 0,145 mm

Jakość i wykonanie
Żyłka dostępna jest w kartonowym opakowaniu. Na tle obecnych na rynku opakowań mieszczących motek żyłki, wyróżnia się prostotą i szczerze mówiąc, gdyby nie ingerencja sprzedawcy w sklepie, również zostałaby przez Nas pominięta. Kartonowe opakowanie zawiera stosowną informację dotyczącą średnicy jak i parametry wytrzymałościowe żyłki. Takie informacje znajdują się również na właściwej szpulce znajdującej się wewnątrz. Motek mieści 100 metrów żyłki.
Testowany produkt nawinięty jest na szpulę bardzo równo. Jest to gwarancja, że żyłka leżakowała na szpuli bez ingerencji czynników mogących mieć wpływ na jej jakość. Barwa Fendreel RBS to odcień niebieskawo – zielony, który bardzo dobrze wkomponowuje się w kolor wody, przez co żyłka staje się mało widoczna na łowisku.
żyłka Colmic Fendreel RBS

żyłka Colmic Fendreel RBS

żyłka Colmic Fendreel RBS
Cechą testowanego modelu żyłki jest z pewnością wiotkość. Tym zostaliśmy najbardziej zaskoczeni. Żyłka nie ma prawie pamięci do kształtów. Już po odwinięciu ze szpulki jak również podczas wypraw nad wodę zauważyliśmy, że układa się jak ludzki włos. Przy rzutach lekkimi przynętami, nie ma widocznych w powietrzu spirali powstałych w skutek odkształcenia powstałego od szpuli kołowrotka, tylko prostą linię smaganą niekiedy podmuchami wiatru, na końcu której znajduje się wabik. To jest jedna z mocniejszych stron Fendreel’a RBS.
Parametry wytrzymałościowe jak na testowaną przez nas średnicę (0,145 mm) są zadowalające i nie są przez producenta zawyżone (2,5 kg). Nie odstają w tym zakresie od innych podobnych produktów. Żyłka charakteryzuje się sporą wytrzymałością na węzłach. Nie ma tendencji do skręcania, odporność na przetarcia jest zadowalająca. Fendreel RBS jest żyłką o umiarkowanej rozciągliwości.
żyłka Colmic Fendreel RBS
Widoczna barwa żyłki

Niestety, w czasie testów ujawniliśmy jedną, uciążliwą wadę. Otóż przy energicznych rzutach małymi i lekkimi przynętami, gdzie do wędki podczepiony jest niewielki kołowrotek z żyłką nawiniętą niemalże pod sam rant szpuli, często dochodziło do powstawania tzw. brody. W większości przypadków dawało się to zlikwidować choć czasami tak się naplątało, że trzeba było odcinać spore odcinki żyłki.

Denerwujący efekt splątania żyłki podczas stosowania bardzo lekkich przynęt. Mniej nawiniętej żyłki na szpuli – efekt splątania znacznie wyeliminowany

Cena
Colmic Fendreel RBS o średnicy 0,145 mm to wydatek od 19 zł do aż 24 zł za szpulę. Cena jest całkiem spora jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że płacimy za żyłkę o skromnym stumetrowym odcinku. Przedział cenowy za ten sam produkt również jest nieco przesadny.
żyłka Colmic Fendreel RBS
Przeznaczenie
Średnica żyłki wskazuje, że może być stosowana do różnych metod łowienia. Poprzez swoje właściwości oraz parametry wytrzymałościowe z pewnością znajdzie uznanie wśród wędkarzy łowiących metodą spławikową i głównie dla nich Fendreel RBS jest przeznaczony. Spinningiści polujący na klenie, jazie, okonie czy pstrągi również mogą być adresatami tego produktu. Spora rzeszcza wędkarzy łowiących na sztuczne przynęty już stosuje w/w produkt.
żyłka Colmic Fendreel RBS
Ogólne wrażenie
Można powiedzieć, że jest to ciekawy produkt oferowany przez rynek wędkarski. Żyłka testy przeszła pozytywnie, sprawiła bardzo dobre wrażenie (patrząc kategoriami dostosowania do metody spinningowej). Pomimo, że jest produkowana z myślą o metodzie spławikowej, z pewnością znajdzie szerokie uznanie wśród spinningistów. Jedynie cena żyłki wydaje się trochę wysoka, jednakże gdy spojrzymy na całokształt tego co w zamian otrzymamy, to można przymknąć na to oko.
żyłka Colmic Fendreel RBS
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie – 8
– cena – 6
– przeznaczenie – 8
– ogólne wrażenie – 8

Średnio:  7,5

Zalety Wady
– barwa,
– brak pamięci do kształtów,
– brak tendencji do skręcania,
– wytrzymałość,
– wygórowana cena,
– występujący efekt splątania żyłki przy zbyt
pełnym nawinięciu na szpulę
(przy zastosowaniu lekkich przynęt),
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski
na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments