Shimano Stradic 2500 FB

tlo_non

Stradic to model kołowrotka często wybierany przez wędkarzy spinningistów. Wielu uważa, że jest to jeden z lepszych młynków oferowanych przez japońskiego producenta. Do testów trafił model w wielkości 2500 (FB). Sprawdźmy zatem jak wypadnie podczas intensywnego wędkowania.

Charakterystyka ogólna
Omawiany model kołowrotka to kolejna już odsłona serii Stradic. Poprzednik nie jest już produkowany, jednakże można w dalszym ciągu nabyć niezły sprzęt w zadowalającym stanie technicznym. Omawiany model Stradica w wersji FB ma wielkość 2500 i jest przeznaczony do niezbyt ciężkiego łowienia. Wynika to z faktu, że kołowrotek ma małe gabaryty i nadaje się głównie do zastosowania w lekkich zestawach.

Shimano Stradic 2500 FB

Jakość i wykonanie
Shimano Stradic 2500 FB wykonany jest wzorowo. Idealnie położony perłowy lakier, metalowa szpula, podwójna chromowana rączka kołowrotka, chromowane elementy dekoracyjne. Wszystko skomponowane w nowoczesny, ergonomiczny design.
Model kołowrotka 2500 FB waży 280 gram. Przełożenie jest spore jak na tej wielkości kołowrotek i wynosi 6,0 :1. Pojemność szpuli to odpowiednio: 0,20 mm/220 m, 0,25 mm/160 m,  0,30 mm/100 m. Oczywiście natychmiastowa blokada biegu wstecznego to już w kołowrotkach Shimano odwieczny standard. Producent zaopatrzył kołowrotek w specjalistyczny port, przez który można wlewać olej do smarowania przekładni mechanizmów. W Stradicu producent zastosował część rozwiązań technicznych, które charakteryzują model Stella.
Oprócz kołowrotka, w pudełku znajdziemy oliwkę do smarowania, jak również kilka podkładek pod szpulę. Oczywiście w zestawie jest druga, metalowa zapasowa szpula, zgrabnie zapakowana w kartonowe opakowanie, aby nie uległa zniszczeniu.
Testowany przez nas model Stradic’a jest wersją produkowaną w Malezji, a zatem przyjrzymy się, czy występują jakieś niedoskonałości w spasowaniu elementów.


Shimano Stradic 2500 FB Made in Malaysia o czym uświadcza nas napis na stopce kołowrotka


Lekka szpula wykonana ze stopu metalu


Dźwignia zwalniająca blokadę biegu wstecznego znajduje się pod spodem kołowrotka


Producent pokrył chromem elementy korpusu, które są najbardziej narażone na zarysowania w wyniku eksploatacji


Uchwyty podwójnej korbki wykonane są z plastiku, pewnie leżą w palcach wędkarza


Producent nie oszczędzał na ilości zaaplikowanego środka smarującego, co widać na załączonej fotografii. Radzimy jednak zakryć  wgłębienie wyciętym elementem np: z syntetycznej pianki  ograniczając w ten sposób dostęp drobin piasku


Przedni hamulec pracuje płynnie i daje się regulować w szerokim zakresie mocy


Rolka prawadząca żyłkę posiada wyżłobienie, przez co linka nie zsuwa się z miejsca, w którym powinna się znajdować. Wyżłobiona rolka to wg zapewnień producenta – zniwelowanie efektu skręcania linki


Widok szpuli po zdemontowaniu z kosza kołowrotka


Rotor z widocznymi podkładkami. W zestawie producent dokłada trzy dodatkowe podkładki dystansujące


Żyłka nawijana jest równo. Na zdjęciu szpula z żyłką o średnicy 0,18 mm


W zestawie oprócz kołowrotka znajdziemy oliwę do smarowania łożysk, zestaw podkładek dystansowych oraz zapasową szpulę o takiej samej pojemności jak szpula główna

Cena
Shimano Stradic 2500 FB produkcji malezyjskiej to wydatek w wysokości od 520 zł do prawie 650 zł. W naszej opinii jest to sporo, biorąc pod uwagę jego wielkość i pozajapońską produkcję. Widać również, że różnice w cenach na polskim rynku są znaczne.


Przeznaczenie
Wielkość kołowrotka sugeruje, że jest to sprzęt przeznaczony raczej do delikatnych zestawów. Jest to mały kołowrotek, a zatem wybieranie się z nim na większe ryby wydaje się być mało racjonalne. Sprawdzi się najlepiej przy połowach kleni, jazi, okoni oraz pstrągów.

Praca
W Stradic’u wszystkie mechanizmy pracują bardzo płynnie, spasowanie jest więcej niż zadowalające, jednak zwrócić należy uwagę na nieznaczne luzy na koszu kołowrotka oraz samym trzpieniu trzymającym szpulę. Od młynka w tej cenie, można by wymagać więcej.
Wyważenie Stradic’a to wzór do naśladowania, brak wyczuwalnego jakiegokolwiek „bicia”. Na nienaganną pracę mechanizmów wpływają cztery łożyska (oczywiście jest również łożysko natychmiastowej blokady biegu wstecznego). Kabłąk zbijany setki razy z korbki nie zawiódł. Myśleliśmy, że produkt wyprodukowany w Malezji będzie miał w tym wypadku jakieś niedociągnięcia, jednakże nie możemy tego potwierdzić. Hamulec przedni pracuje bardzo płynnie, ma wielostopniowy zakres regulacji. Linka oddawana jest równo. Nawijanie żyłki bardzo dobre, praca z plecionką bez żadnych zastrzeżeń. Rolka prowadząca linkę pracuje nienagannie. W trudnych warunkach atmosferycznych (podczas opadów deszczu) zauważyliśmy jednak, że po długotrwałym zmoczeniu, smar wewnątrz mechanizmów lekko tężeje, przez co delikatnej zmianie ulega płynność pracy. Nie jest to jednak na tyle problemowe, że będzie deprymowało wędkarza.
W tym miejscu musimy się wypowiedzieć w kwestii portu, przez który możliwe jest smarowanie mechanizmów Shimano Stradica. Otóż uważamy, że należy unikać nadmiernego i częstego smarowania wewnętrznych mechanizmów. Oryginalny smar który się tam znajduje może wchodzić w reakcję chemiczną z nowoaplikowanym. Oliwka załączona w zestawie służy do konserwacji łożyska i nie należy nią smarować elementów napędowych kołowrotka. Jeżeli już jednak przystępujemy do smarowania, to róbmy to w taki sposób, jak sugeruje producent – dosłownie dokonujemy przesmarowania za pomocą kilku kropel smarowidła. Przestrzegamy wędkarzy przed zamaczaniem kołowrotka lub doprowadzeniem do tego, ze do mechanizmów dostanie się piasek. Z takim ekstremalnym traktowaniem Stradic sobie nie poradzi.

Specjalistyczny port, służący do wprowadzania smaru bez konieczności rozkręcania kołowrotka.

Ogólne wrażenie
Shimano Stradic 2500 FB to sprzęt, który z powodzeniem możemy polecić łowcom niewielkich ryb w dużych nizinnych rzekach jak i pstrągarzom. Mechanizmy kołowrotka pracują nienagannie, całość jest idealne wyważona. To wszystko wpływa na wysoki komfort łowienia. Jedynym, znacznym mankamentem jest zbyt wysoka cena.

kołowrotki shimano
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,5,8,8.7,7.7,7.7″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady
– praca,
– natychmiastowa blokada biegu wstecznego,
– płynna, nienaganna praca hamulca,
– zapasowa metalowa szpula, olej oraz podkładki
w zestawie,
– produkcja Malezyjska,
– wygórowana cena,

 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

 

Robinson PromocjaLipiec 2019
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze