Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Specjalnie na prośbę naszych czytelników przedstawiamy test kija Lamiglas z serii Certified Pro. Spinning o oznaczeniu X86MTs cechuje wyjątkowa charakterystyka i dość specyficzne przeznaczenie. Przed nami kij z prawdopodobnie najmocniejszym dolnikiem w swojej klasie.Charakterystyka ogólna
Lamiglas słynie z wyjątkowo konserwatywnej produkcji wędek. Trudno nam będzie odnaleźć modele podobne do tych, znanych z Dalekiego Wschodu. Seria Certified Pro to kije drogie o bardzo specyficznym zastosowaniu. Generalizując są to kije z grupy Salmon & Steelhead, które przede wszystkim cechuje moc oraz dynamika. Nie można jednak na tym pozostać, bowiem przeglądając ofertę firmy Lamiglas, blanki w danej serii znacznie różnią się od siebie parametrami pracy, ugięcia, szybkości. My wybraliśmy popularny w Polsce model Magnum Taper, który już kilka lata temu znalazł wielu zwolenników.
Lamiglas X86MTS Magnum Taper
Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Jakość i wykonanie
Testowany przez nas model został wykonany wyjątkowo starannie. Oczywiście przy zachowaniu konserwatywnego stylu, charakterystycznego dla Lamiglasa. Wędzisko zostało uzbrojone w przelotki Fuji Alconite oraz standardowy uchwyt kołowrotka tejże firmy. Korek jest dobrej jakości. Dolnik zakończony gumową wstawką Fuji. Blank jest wyjątkowo mięsisty i mocny, starannie lakierowany. Bordowy kolor nadaje wędce ekskluzywnego smaku. Całość prezentuje się atrakcyjnie. Podsumowując w skrócie: kij starannie, acz nieco oszczędnie wykonany. Niezbyt lekki, mięsisty i noszący znamiona wędki produkowanej w ubiegłym stuleciu.
Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Cena
Wędki Lamiglas nie należą do tanich. Testowany model Certified Pro X86MTS kosztuje około 1.000 – 1.200 zł. Dla wielu wędkarzy będzie to spory wydatek. Należy zwrócić jednak uwagę na charakterystyczne parametry blanku. Z tej przyczyny wędkę bardzo trudno zestawić z jakimkolwiek kijem alternatywnym.
Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Przeznaczenie
Producent zaprojektował kij do połowu walecznych i dużych ryb łowionych w nurcie rzeki. Przeznaczeniem wędki mają być ryby łososiowate, łowione na lekkie przynęty. Stąd właśnie maksymalny ciężar przynęty około 17 gram, zestawiony z mocą blanku 17lbs. To dla wielu z nas zaskoczenie, bowiem zazwyczaj przy 17 gramach moc blanku oceniana jest na około 10-12lbs. Tu pierwsze dziwactwo X86MTS. Jeśli jednak dobrze zastanowimy się skąd pomysł na taką rozbieżność obu parametrów, wracamy do tematu kluczowego, czyli niewielkiego woblera i grubego lorbasa łowionego w rwącej rzece.
Kij bardzo specyficzny, do ściśle określonego zastosowania. W naszym odczuciu niesamowite narzędzie do łowienia dużych kleni, boleni i oczywiście dużych pstrągów. Kolejną ciekawostką jest możliwość stosowania przynęt o ogromnej rozpiętości wagi oraz charakteru. Śmiało wykorzystamy maleńkie woblerki, jak i te o długości 12cm.
Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Akcja
Na tym etapie kij pokazuje prawdziwą moc. Wędka jest wyjątkowo celna. W zakresie gramatury od 3 do 20 gram posyła przynęty na ogromne odległości. Świetnie pracuje z woblerami, wahadłówkami, obrotówkami czy jigami. Komfort łowienia jest wysoki. Najbardziej jednak zaskakująca jest akcja wędki. Lamiglas X86 MTS posiada niewiarygodnie mocny dolnik i ciepłą, spolegliwą szczytówkę. Do tego środek kija charakteryzuje się akcją typową progresywną. Całość pod obciążeniem pracuje niezwykle ciekawie. Wędka pozwala na komfortowe holowanie niewielkich rybek oraz na wręcz siłowe zmagania z kilkukilogramowym boleniem zaciętym w nurcie rzeki.
Trudno jest jednoznacznie określić szybkość i dynamikę kija, bowiem wędka posiada coś w rodzaju „trzech biegów”. Przy niewielkich rybach jest ciepła i finezyjna. Przy rybach średnich (powiedzmy do 2 kg) zachowuje się dość standardowo, pracując jedynie w górnej części. Podczas holu grubego pstrąga, klenia czy bolenia, Lamiglas wykorzystuje piekielnie mocny i mięsisty dolnik.
Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Lamiglas X86MTS Magnum Taper

Ogólne wrażenie
Wyjątkowa wędka o nietuzinkowej akcji. Niewiarygodnie mocna, a jednocześnie finezyjna. X86MTS to wędka dla wędkarzy, którzy wymagają od kija specyficznych parametrów. Nie jest to wędka uniwersalna, nie jest to też kij sandaczowy, na co mogłaby wskazywać charakterystyczna część szczytowa. W naszym odczuciu to typowy kij rzeczny, który posłużyć ma jako wędzisko do zmagań z grubymi rybami, łowionymi na niewielkie przynęty.
Lamiglas X86MTS Magnum Taper

OCENA KOŃCOWA - punktowanie:
{fusionchart id="82" Lamiglas X86MTS Magnum Taper}

Zalety  Wady 
- wyjątkowa praca,              
-  przeznaczenie,
- waga,
- cena,
- wąskie przeznaczenie, 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,  
 7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj

Komentarze

  • Brak komentarzy