Plecionka JMC 4X 0,04 i 0,06 mm

Popularyzacja metody lekkiego oraz ultralekkiego spinningowania wymusiła na wielu producentach wprowadzenie do swojej oferty odpowiednio cienkich plecionek. Kilka lat temu rynek wędkarski zachwycił się walorami Nanofila, jednak tak szybko jak okrzyknięto nowy produkt hitem, tak samo szybko w oczach wędkarzy czar prysł. Polska firma JMC wprowadziła całkiem niedawno do swojej ofert kolejną plecionkę. Tym razem mamy do czynienia z czterosplotową, wyjątkowo cieniutką linką JMC 4X. Sprawdzamy!

 Charakterystyka ogólna

Bez wątpienia poprzednia linka od JMC zrobiła na nas i wielu klientach spore wrażenie. Długo czekaliśmy na plecionkę przeznaczona do połowu okoni, kleni, jazi i pstrągów. Zależało nam na lince cieniutkiej, wiotkiej i mocnej. Z wielkim zainteresowaniem oczekiwaliśmy na przesyłkę, a jeszcze mocniej przebieraliśmy nogami, kiedy przyszło nam z nową plecionką wybrać się na kilkanaście dni łowienia do Szwecji. JMC 4X została przez nas nawinięta na delikatne zestawy, których przeznaczeniem miały być okonie.

plecionka jmc 4X 7

Jakość wykonania

Podobnie jak poprzednia plecionka JMC, nowa 4X pakowana jest w podobny sposób, jednak w zdecydowany sposób różni się etykietą, na której producent jasno wskazuje na wyróżnik pomiędzy obiema seriami linek.

plecionka jmc 4X

Sam produkt wygląda nieco inaczej od poprzednio testowanego. Splot jest bardziej widoczny, a sama linka nieco mniej gładka i śliska. 4X występuje w dwóch kolorach, dwóch grubościach – 0,04 i 0,06 mm, oraz odcinkach 150 i 300 metrowych. Na sucho w ramach testów przewinęliśmy 4X przez mokra szmatkę, aby sprawdzić odbarwiania. Farba schodziła z plecionki w minimalnym stopniu. Jeszcze przed wędkowaniem zawiązaliśmy kilka standardowych węzłów aby sprawdzić podawane na opakowaniu wytrzymałości. W tej fazie testów jednoznacznie stwierdzamy: jest moc!

plecionka jmc 4X 8

Przeznaczenie

Cienkie plecionki zazwyczaj wykorzystywane są dla lekkiego połowu okoni. Także i my w tym zakresie 4X testowaliśmy przez kilkanaście dni. Linkę nawinęliśmy na kołowrotek Okuma Helios SX 20 podpięty do wędki St. Croix Legend Elite LES66LF2. Łowiliśmy z wykorzystaniem lekkich główek jigowych, kogutów oraz cykad i niewielkich wirówek. Naszym łowiskiem były szwedzkie jeziora oraz rzeki, gdzie w dużej części dno pokrywały ostre kamienie, bardzo negatywnie wpływające na żyłkę i plecionkę. Mieliśmy okazję szczegółowo przetestować nową plecionkę na niezliczonej ilości zaczepów oraz okoni. Kolejna część testów została zrealizowana na Odrze, podczas połowu kleni oraz jazi.

plecionka jmc 4X 6

W akcji

To, co zwraca uwagę już na samym początku, to bezproblemowe wiązanie z wykorzystaniem przeróżnych węzłów. Na wielu węzłach linka jest bardzo wytrzymała i jesteśmy pewni, że zdecydowanie przekracza parametry podane przez producenta na opakowaniu. Nawinięta na kołowrotek układa się bardzo ładnie i nie przeszkadza w oddawaniu długich i precyzyjnych rzutów. Co ciekawe, linka 4X traci znacznie mniej koloru, niż poprzedni produkt JMC. Splot, o którym pisaliśmy na wstępie, jest ścisły, dzięki czemu nawet podczas łowienia w trudnych warunkach plecionka nie strzępi się i utrzymuje bardzo długo swoją pierwotną wytrzymałość. To wielki plus dla produktu. Wiele cienkich plecionek które do tej pory stosowaliśmy, miały właśnie z tym elementem bardzo duży kłopot, przez co linkę należało co jakiś czas mocno skracać.

plecionka jmc 4X 1

plecionka jmc 4X 3

plecionka jmc 4X 5

Cena

Szpulka z nawiniętym 150 metrowym odcinkiem plecionki 4X kosztuje około 75 zł, natomiast za 300 m zapłacimy ok. 120 zł. Dostępność podobnych produktów na polskim rynku jest bardzo ograniczona. Jeśli nawet uda nam się odnaleźć produkt o zbliżonej grubości i podobnych właściwościach, będziemy zmuszeni wydać na alternatywny produkt co najmniej dwa razy więcej. W naszej opinii JMC 4X to zdecydowanie najlepszy stosunek ceny do jakości.

plecionka jmc 4X 2

Ogólne wrażenie

Doskonała plecionka. Świetne właściwości oraz cechy użytkowe. Dobra cena. W naszej opinii najlepszy produkt w swojej klasie dostępny na polskim rynku.

plecionka jmc 4X nagroda

OCENA KOŃCOWA - punktowanie:


ZALETY WADY
- wytrzymałość
- moc na węźle
- trzyma kolor
- cena
- brak

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • BENEK

  Ja od pewnego czasu kupuję plecionkę na metry i cena połowę mniejsza bo bez blisterów i całej tej marży sklepowej,dla przykładu podam że za 135m Daiwy Tournament 8 braid z przesyłką płacę 105 zł a niebo a ziemia do JMC

  0
 • Bartek

  Zapraszam do odwiedzenia strony wodoodporni.pl

  Najlepsze spodniobuty, wodery, cały asortyment wodoodpornych rzeczy w tym kurtki, spodnie, ogrodniczki. Śniegowce na zimę i wiele innych produktów w tym żyłki marki Stroft.

  Odwiedź nas, a nie pożałujesz :)

  0
 • Sarah

  Interpersonal intelligence is probably the most overlooked, underutilized skill sets. In school, even as form our careers or level-up our professional life we sometimes think about technical skills spam://vincentniclo-actu.fr/advert/try-to-suppose-the-bible-without-the-psalms/

  0
 • Ashley

  Interpersonal intelligence is among the most overlooked, underutilized skill sets. In school, as we form our careers or level-up our professional life we quite often think about technical skills spam://startbusiness.sg/cyanlms/members/rauphyse71/

  0
 • Jacek

  Kilkanaście wypadów z plecionką JMC o grubości 0,04 mm. Poza niewielką utratą koloru same pozytywy. Bardzo mocna jak na swoją grubość. Nadmienię że używam jest starszej siostry plecionki 8-splotowej pod bolenia od wiosny bieżącego roku, zaliczyła kilkadziesiąt wypadów nad Wisłę. Jest kapitalna. Polecam wszystkim niezdecydowanym bo w tej cenie nie ma alternatywy. Mam też plecionkę varivas (kupowana bezpośrednio w Japonii), która to minimalnie mnie j szumi na przelotkach co praktycznie nie ma większego znaczenia natomiast cena ponad 3,5 wyższa nie przekłada się w żadnym przypadku na parametry.
  Za moją namową zakupiło ją też paru moich kolegów po kiju i są bardzo zadowoleni.

  0
 • arek pol

  Świetna plecionka. Zdecydowanie lepsza niż wiele plecioneczek które do tej pory stosowałem.

  0
 • xyz

  Linki trzymają parametry i grubość, na pewno mają większą wytrzymałość niż wynika z opisu. Używam już kilka miesięcy (jezioro, rzeka) i jestem zadowolony

  0
 • Sławek

  Czy linki są bardzo wyraźnie przegrubione i jak znacząco są przekroczone parametry wytrzymałościowe?

  0