Ryobi Zauber 4000

Ryobi Zauber 4000Znany niemal w całym kraju. Ogromna liczba spinningistów wychwala Zaubera pod niebiosa.  Coś w tym musi być, że jest tak dobrze postrzegany. Ale czy te wszystkie opinie będą zbieżne z wynikami naszego testu ? Zabieramy się do bardzo ciężkich dla Ryobi sprawdzianów.

 

 Charakterystyka ogólna

Klasyczna budowa kołowrotka spinningowego. Szeroka szpula. Wszystko przyzwoicie spasowane. Zauber prezentuje się całkiem nieźle. Kołowrotek pracuje płynnie, bez szmerów i luzów. Na pierwszy rzut oka konstrukcja wydaje się być stabilna i niezawodna. Kołowrotek dostanie od nas w kość w warunkach, w których odmawiają posłuszeństwa młynki za grube tysiące złotych. Poddaliśmy go testom podczas tradycyjnego spinningowania.
Ryobi Zauber 4000

Jakość wykonania
Wykonanie Zaubera jest bardzo przyzwoite. Ogólny wygląd pozwala cieszyć oko. Idealnie polerowany rant szpuli, która dodatkowo jest frezowana. Dobre spasowanie poszczególnych elementów. Szeroka nakrętka hamulca. Dobrze leżąca w ręku korbka. Te wszystkie elementy wpływają na wysoki standard zaproponowany przez producenta. Oczywiście wszystkie inne elementy takie jak szeroka rolka prowadząca linkę „lekki” kabłąk, spowolnienie posuwu szpuli to w tej klasie już powszechnie występujące warianty, więc tego chwalić nie należy. Jest jednak drobny mankament, niby nie wielki, ale zawsze to minus. Zauber'y mają tzw. „suchą rolkę” prowadząca linkę. Warto jest po zakupie natychmiast rolkę przesmarować dobrą oliwką do łożysk. Ogólnie rzecz biorąc, kołowrotek jest wykonany bardzo starannie. Nie ma w nim widocznych wad oraz niepotrzebnych wodotrysków. Zauber produkowany jest tylko i wyłącznie w wersjach z przednim hamulcem.

Precyzyjny przedni hamulec

Ryobi Zauber 4000
Bardzo dobre nawijanie linki


Szpula wykonana ze stopu metalu

Ryobi Zauber 4000
Rolka prowadząca linkę


Mechanizm składania rączki

Ryobi Zauber 4000
Informacja zawarta na stopce kołowrotka

Ryobi Zauber 4000
Duży uchwyt korbki

Ryobi Zauber 4000
Cena
Zauber 4000 w Polsce kosztuje od 270 do 300 zł. Jest to cena w naszej opinii bardzo atrakcyjna jak na kołowrotek tej klasy. Warto jednak dodać, że w zestawie producent nie dołożył dla nas dodatkowej szpuli. Jest to istotny minus. Koszt zapasowej szpulki to 45-55 zł.

Przeznaczenie
Na podstawie przeprowadzonych testów śmiało możemy zaproponować Zaubera  jako kołowrotek do uniwersalnego spinningu. Jako młynek rzeczny będzie w komplecie z modelem 3000 rozwiązaniem spełniającym niemal wszystkie oczekiwania wędkarza. Rozmiar 4000 świetnie daje sobie radę z ciężkim sandaczowaniem. Doskonale sprawuje się podczas łowienia boleni, szczupaków. Dodatkowo nasz model testowaliśmy podczas wyjazdu trociowego, przy temperaturze spadającej do 8 stopni poniżej zera. Ryobi rewelacyjnie radził sobie podczas całego wyjazdu z nawijaniem grubej  żyłki, na końcu której wisiały ciężkie wahadłówki, obrotówki i agresywnie pracujące woblery.
Producent zapewnia, że Zauber sprawdzi się też przy łowieniu w słonych wodach. Sprawdzilismy również i te zapewnienia. Okazauje się, że młynek może być stosowany w takich własnie warunkach.

Koprus Zauber'a wykonany jest z metalu

Parametry techniczne Ryobi Zauber (dla porównania czterech zestawionych modeli):

Model                Przełożenie                     Waga                      Łożyska                 Pojemność szpuli
Zauber 1000            5,1:1                            280g                          8+1                          0.235mm-100m
Zauber 2000            5,1:1                            280g                          8+1                          0.285mm-100m
Zauber 3000            5,0:1                            305g                          8+1                          0.285mm-150m
Zauber 4000            5,0:1                            315g                          8+1                          0.330mm-150m
Ryobi Zauber 4000
Praca

Nawijanie linki z przynętą stawiającą znaczy opór w wodzie nie jest dla naszego kołowrotka problemem. Nawet w bardzo ciężkich warunkach Zauber doskonale daje sobie radę pracując mocno przeciążony. Kołowrotek pracuje płynnie, nie jest wyczuwalne bicie rotora ani inne negatywne cechy odpowiadające za słaby układ napędowy kołowrotka. Kabłąk spisuje się bez zastrzeżeń. Jak widać na załączonych fotografiach, żyłka jest nawijana równo. Jedyne zastrzeżenia można mieć do szumiącej rolki. Jest to jednak charakterystyczne dla większości kołowrotków Ryobi. Nie wpływa to w żaden sposób na pracę młynka. Praca hamulca perfekcyjna. Linkę oddaje równo, bez przeskoków. Daje się precyzyjnie ustawiać za pomocą poręcznego pokrętła.
Ryobi Zauber 4000
Ogólne wrażenie
Zauber wywarł na nas bardzo pozytywne wrażenie. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, jest to bardzo atrakcyjny dla wędkarza produkt. Szkoda, że producent w komplecie nie dodaje do Zaubera dodatkowej szpuli. Wówczas byłby to pierwszy sprzęt przetestowany przez Nas, który mocno zbliżyłby się do oceny maksymalnej. Ryobi Zauber to kołowrotek warty przemyśleń. Na pewno posłuży przyszłemu właścicielowi przez dobrych kilka sezonów.

Kołowrotek Ryobi Zauber 

OCENA KOŃCOWA - punktowanie

Zalety  Wady 
- dobra jakoś wykonania,
- mocna konstrukcja
- doskonale pracujący hamulec,
- odporność na słoną wodę,
- brak zapasowej szpuli w zestawie
- szumiąca rolka

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny,
6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • SPINFAN

  Posiadam Zaubera z dystrybucji Dragona. Miał być Team Dragon 935iZ ale po ostatnich doświadczeniach z kołowrotkami Dragona wybór padł na Zaubera 4000. Co do Dragona posiadałem Fishmakera 935 z pierwszego wypustu który służył mi ponad rok do spiningu w słonej wodzie i mam na myśli norweskie fiordy a nie polski Bałtyk i złego słowa nie powiem, sprzedałem tylko dlatego iż chciałem wymienić na nowszą wersję Fishmakera Ti który okazał się porażką. Ten znowu sypał się dosłownie w oczach i nie pomogła nawet wymiana w ramach gwarancji na nowy gdyż ten zaczął się sypać już pudełku..wypadła pęknięta sprężynka od blokady obrotów wstecznych. Wiele osób narzekało na pierwszy wypust Fishmakera ale mi trafił się chyba wyjątkowo udany egzemplarz. Przynęty trociowe i lekkie pilkerki tak do 80 gr targał kilka razy w tygodniu bez problemu. Nawijanie linki bardzo dobre. A więc jakiś czas temu wersję Ti zastąpił Zauber 4000. Kołowrotek o dziwo bardzo dobrze wykonany. Praktycznie zero luzów co mnie trochę dziwi. Rolka idealnie nasmarowana. Wiem iż zaraz posypie się fala krytyki ale luzy praktycznie takie same jak w Shimmano Twin Power 4000 wersja 2015 którego też używam zamiennie. Nawijanie plecionki lepsze w TP to fakt ale dopiero po regulacji podkładkami gdyż na początku w TP to była istna piramidka. Minimalnie mniej czuć przekładnie w TP. Ale ogólnie im dłużej obu używam dochodzę do wniosku iż nie warto przepłacać. Dla porównania Spinfisher V 4500 miał w tym samym czasie wymieniane bebechy na gwarancji dwa razy a teraz po kilku miesiącach używania luzy znowu są jak w rosyjskim Delfinie, wychodzi na to iż jakość materiałów podobna. Slammer 360 po jednym użyciu został też wymieniony na gwarancji gdyż bebechy poszły.. Więc ogólnie widzę iż wszystko zależy jak się po prostu trafi. Niestety albo stety właśnie w moim przypadku Zauber ma jakość podobną do TP co i mnie dziwi a wygrał z takimi betoniarkami jak Slammer czy Spinfisher co jest zaskoczeniem nawet dla serwisu tych maszyn chyba. Polecam sprawdzić każdy kołowrotek osobiście przed zakupem. I życzę szczęścia w zakupie Zauberów lub ich droższej wersji Shimano TP.. Pozdrawiam z Norwegii.

  0
 • Piotrek

  Młynek porażka nie polecam

  0
 • Paweł

  a kolega klon dlaczego atakuje portal? za komentarze? każdy pisze co chce, a jak zaczną komentarze moderować to pierwszy głos podniesiesz że nie możesz sie wypowiedzieć. to są komentarze ludzi a nie redakcji

  0
 • Klon

  Jezus Maria, ten portal sięgnął dna.
  Takiego bełkotu marketingowego jaki ostatnio pojawia się w komentarzach, to darmo szukać gdziekolwiek indziej.
  Ot, taki Donald387. To jest lepsze niż tamto, a w ogóle to ta firma jest najlepsza. Taka sama pulpa mówiona w komentarzach kołowrotków Robinsona.
  Żal. Kiedyś ten portal sobą coś reprezentował, obecnie, sięgnął dna. Kasa/sprzęt musi się zgadzać. A papier przyjmie wszystko.

  0
 • Donald387

  Przede wszystkim, w kołowrotku z edycji Dragon, korba jest nakręcana, co podnosi ocenę moim zdaniem, do 9-10 punktów. Mam Zubera 4000 i 2000 i są to kołowrotki, które wg mnie biją na głowę sprzęt o 200, 300 złotych droższy. Świetnie spasowane, praca idealna, także zimą, sum 24 kg nie był problemem. Każdy kołowrotek ma swoją specyfikę pracy, najlepiej dobrać go pod siebie, ale moim zdaniem, Zuber z edycji Dragon, to uniwersalny kołowrotek dla każdego, pod każdym względem.

  0
 • r2r

  Dzień dobry,
  Przymierzam się do zakupu Zaubera 4000 fd. Jestem użytkownikiem Arctici 5000 fd, dobra maszyna. Ma na koncie kilka sumów w tym jeden ponad 40 kg!! Holowałem 2,5h go na plecionce do 9kg;). Idealnie sie sprawuje Arctica. Hamulec perfekcyjnie chodzi. Można zaufać temu kołowrotkowi, nie zawiedzie podczas holu. Pozdrawiam

  0
 • Robert

  Nie jest tak jak wielu mających w tym interes pisze . Arctica obok zaubera to może poleżeć na półce sklepowej . Nie ten materiał korpusu i masę nikomu nie potrzebnych udziwnień mających cieszyć oko . Następna sprawa to nie ta klasa układania linki . Klony zaubera bywają lepsze i gorsze od oryginału . Spro ma inne przełożenie i co za tym inną przekładnie . Szczególnie dobry był blue arc . Jest też trabucco xenos jest też dragon . Tylko że wystarczy wziąć do ręki kilka zauberów czy spro a kilka dragonów tzn z dystrybucji dragona . O ile w ryobi czy spro może znajdziemy czasem jeden w którym praca będzie niewłaściwa to w dragonie w każdym .Będą luzy od nowości będzie praca przekładni przypominająca betoniarkę .Jak dragon chce sprzedawać odrzuty wyłapane przez brakarzy ich sprawa .Gwarancja też nie bez powodu jest dłuższa bo jak się tanio kupuje byle co to można sobie pozwolić na serwis i grzebanie w kolowrotkach . W dystrybucji niemieckiej jakoś te same kolowrotki są jak potrzeba . Mnogość rożnych opinii na ten temat wynika i z promowania przez dystrybutora jak i małych wymagań niektórych wędkarzy . Są tacy co jak kołowrotek się kręci to znaczy że jest ok . Co do penna to też dużo szumu nie wiadomo o co . Papier przyjmuje różne bzdury .Mam penna i badziewie jakich malo . Nie ma na rynku sensownego kołowrotka w przedziale cenowym zaubera ktory miałby metalowy korpus i rotor ,ślimakowy posuw szpuli i hamulec walki . Coś jak stradic . W dodatku w zauberze żle jest rozwiązany układ jarzmowo śrubowy i czasem po prostu płetwa posuwu wypada z rowka ślimaka .Wystarczyło by jarzmo nie nakładane a opasające ślimak . Niestety sztucznie jest utrzymywana niska jakość kołowrotków bo drobne zmiany konstrukcyjnie przedlużyły by ich wytrzymałość kilkukrotnie .Że jest to celowe działanie widać po konstrukcji tak pomyślanej aby nikt nie mógł wprowadzić usprawnień albo by były nieopłacalne .

  0
 • roman

  Ryobi Zauber ; kołowrotek ten jest wyjątkowo przereklamowany, nie polecam, za te pieniądze można kupić kilka niezłych, i mieć spokój przez kilka sezonów, wiem co mówię miałem Zauberka .

  0
 • PIOTR KLAKA

  Jestem bardzo zadowolony z zakupu polecam sklep TEAM SAMOL Z PYSKOWIC ul Mickiewicza 43

  0
 • Mateusz

  Bardzo fajny młynek najlepszy wybór w tej cenie jego klony tęż są super zwłaszcza team dragon fd900 lubie go bardziej od zaubera bo korbke ma ładniejszą

  0
 • Mateusz

  Bardzo fajny młynek najlepszy wybór w tej cenie jego klony tęż są super zwłaszcza team dragon fd900 lubie go bardziej od zaubera bo korbke ma ładniejszą

  0
 • Maciej

  Witam. Postanowiłem napisać własny komentarz na temat kołowrotka Ryobi Zauber. Kupiłem ów młynek za około 290 zł w rozmiarze 4000 nie na allegro tylko w normalnym sklepie wędkarskim. (na allegro pewnie bym zaoszczędził jakieś 50 zl ale w przypadku reklamacji musiałbym się bawić w jakies pakowanie wysylanie czekanie itd), a takto jesli cos bedzie nie tak to zanosze go do sklepu i natycmiast dostaje nowy egzemplarz z półki sklepowej. Kołowrotek pochodzi z dystrybucji dragona z 5 letnią gwarancją. Biorąc go do ręki odrazu zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Jak za te pieniądze dostajemy do dyspozycji naprawde świetny kręcioł, sadze ze reszta kolowrotkow w cenie do 600 zl moze sie schowac a troche juz ich przerobilem, jedynie penn'y (battle i slammer) mogą mu podskoczyć. Uzywam plecionki o wytrzymalosci okolo 12 kg. Kolowrotek wspolpracuje z dwoma rodzajami wedek: pierwsza to dlugi spining taki ogolny a drugi to krotki kij na lodke z opadu. W obydwu przypadkach sprawuje sie super. Po pierwszym sezonie pojawily sie delikatne luzy ale ja traktuje je jako "luzy techniczne" mlynek dziala swietnie pokonal juz kilka szczupaków do 7 kg oraz dwa sumy powyzej 20kg. Hamulec dziala plynnie , nic nie szumi , wzystkie lozyska jak masełko. W tej grupie cenowej to najlepszy wybów. Ja jestem mega zadowolony.

  0
 • Maciej

  Witam. Postanowiłem napisać własny komentarz na temat kołowrotka Ryobi Zauber. Kupiłem ów młynek za około 290 zł w rozmiarze 4000 nie na allegro tylko w normalnym sklepie wędkarskim. (na allegro pewnie bym zaoszczędził jakieś 50 zl ale w przypadku reklamacji musiałbym się bawić w jakies pakowanie wysylanie czekanie itd), a takto jesli cos bedzie nie tak to zanosze go do sklepu i natycmiast dostaje nowy egzemplarz z półki sklepowej. Kołowrotek pochodzi z dystrybucji dragona z 5 letnią gwarancją. Biorąc go do ręki odrazu zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Jak za te pieniądze dostajemy do dyspozycji naprawde świetny kręcioł, sadze ze reszta kolowrotkow w cenie do 600 zl moze sie schowac a troche juz ich przerobilem, jedynie penn'y (battle i slammer) mogą mu podskoczyć. Uzywam plecionki o wytrzymalosci okolo 12 kg. Kolowrotek wspolpracuje z dwoma rodzajami wedek: pierwsza to dlugi spining taki ogolny a drugi to krotki kij na lodke z opadu. W obydwu przypadkach sprawuje sie super. Po pierwszym sezonie pojawily sie delikatne luzy ale ja traktuje je jako "luzy techniczne" mlynek dziala swietnie pokonal juz kilka szczupaków do 7 kg oraz dwa sumy powyzej 20kg. Hamulec dziala plynnie , nic nie szumi , wzystkie lozyska jak masełko. W tej grupie cenowej to najlepszy wybów. Ja jestem mega zadowolony.

  0
 • Lucjan R.

  Zauber4000 bardzo fajny kolowrotek ale trzeba rolke nasmarowc oliwka.Za te pieniadze nie ma lepszego kolowrotka !!!Szczupaki i sandacze ogarnia bez problemu!!!

  0
 • Lucjan R.

  Zauber4000 bardzo fajny kolowrotek ale trzeba rolke nasmarowc oliwka.Za te pieniadze nie ma lepszego kolowrotka !!!Szczupaki i sandacze ogarnia bez problemu!!!

  0
 • marek

  Miałem kupować Zaubera 4000 ale kupiłem Arctice 4000 i teraz mam nie dosyt ! Kupiony jakieś 4 miesiące temu.Od tamtej pory byłem może 10 razy rybach tylko jezioro pod domem i 6 szczupaków jesienią to wszystko ! Z Zauberami pewnie jak z moją Arcticą są te same problemy ? Wszystko ładnie jak jest nowe i nie łowisz :) Dobry okaz kołowrotka to loteria obecnie....<br />U mnie powiedzmy 10 razy na rybach 30 godzin łowienia i luzy ? To normalne po takim czasie ? Boje się co by było jak bym pojechał na Wisłe:)Kilka wypadów na ryby i czuć ząbkowanie ? Rozebrałem dałem smar dobry i dalej to samo ! 2 godziny bawiłem się z ustawieniem zębatek i nic nie dało !Luzy na korbce ,luz na kabłąku po 1 stronie ! Facet z Wędkarskiego powiedział mi że na wiosnę mam go przynieś to reklamować go można ? Ogólnie to słaba jakość kołowrotka lub co 2 tak ma :)Miałem kupować Red Arca ale tak chrobotał jakby był bez smaru ! Kupuje na wiosnę Penna Battle 2 4000 i mam nadzieje że będzie ok ! Macałem na sucho to chodzi jak masło i korbka gwintowana nakręcana :) Koleś polecał z Wędkarskiego mówił że lepszy niż Daiwa za 900 zł.W każdym razie wole już kołowrotek 100 gram cięższy niż jakiś ładny za 300,400 zł chwałą w testach !Arctica,Slam,i inne klony to co 2 to badziew ! Teraz może ktoś doradzi czy Battle 2 czy Okuma Raw 2 podobno wypas ? Raczej Battle 2.Nowy chodzi jak by miała w sobie beczkę smaru tak to czułem :)Jak masło....Brody pewnie nie zrobi jak nie nawiniesz do rantu ! Smutna prawda ale nawet dzisiejszy Zauber nie jest taki dobry jak 3,4,6 lat temu..........Moja Okuma Safina 25 za 80 zł na spławik wytrzymała 4 lata do puki miałem jej na spiningu :) Za delikatna ! Mam pecha do kołowrotów ! Drennan za 300 zł dwa razy na rybach i terkotanie przy zwijaniu spławika:) Wymieniłem bez reklamacji na Browninga też koło 300 i ma już luzy na szpuli a prawie nie łowiłem ! Chyba lepiej kupować np. Okume za 150-200 zł i zmieniać co rok czy dwa niż się wku....na drogi kołowrotek po miesiącu !!!!!<br />Szkoda słów ! idę jutro na jezioro zobaczyć czy w Arctice zmniejszy się ząbkowanie po lepszym smarze :)POZDROWIENIA dla naiwnych

  0
 • marek

  Miałem kupować Zaubera 4000 ale kupiłem Arctice 4000 i teraz mam nie dosyt ! Kupiony jakieś 4 miesiące temu.Od tamtej pory byłem może 10 razy rybach tylko jezioro pod domem i 6 szczupaków jesienią to wszystko ! Z Zauberami pewnie jak z moją Arcticą są te same problemy ? Wszystko ładnie jak jest nowe i nie łowisz :) Dobry okaz kołowrotka to loteria obecnie....<br />U mnie powiedzmy 10 razy na rybach 30 godzin łowienia i luzy ? To normalne po takim czasie ? Boje się co by było jak bym pojechał na Wisłe:)Kilka wypadów na ryby i czuć ząbkowanie ? Rozebrałem dałem smar dobry i dalej to samo ! 2 godziny bawiłem się z ustawieniem zębatek i nic nie dało !Luzy na korbce ,luz na kabłąku po 1 stronie ! Facet z Wędkarskiego powiedział mi że na wiosnę mam go przynieś to reklamować go można ? Ogólnie to słaba jakość kołowrotka lub co 2 tak ma :)Miałem kupować Red Arca ale tak chrobotał jakby był bez smaru ! Kupuje na wiosnę Penna Battle 2 4000 i mam nadzieje że będzie ok ! Macałem na sucho to chodzi jak masło i korbka gwintowana nakręcana :) Koleś polecał z Wędkarskiego mówił że lepszy niż Daiwa za 900 zł.W każdym razie wole już kołowrotek 100 gram cięższy niż jakiś ładny za 300,400 zł chwałą w testach !Arctica,Slam,i inne klony to co 2 to badziew ! Teraz może ktoś doradzi czy Battle 2 czy Okuma Raw 2 podobno wypas ? Raczej Battle 2.Nowy chodzi jak by miała w sobie beczkę smaru tak to czułem :)Jak masło....Brody pewnie nie zrobi jak nie nawiniesz do rantu ! Smutna prawda ale nawet dzisiejszy Zauber nie jest taki dobry jak 3,4,6 lat temu..........Moja Okuma Safina 25 za 80 zł na spławik wytrzymała 4 lata do puki miałem jej na spiningu :) Za delikatna ! Mam pecha do kołowrotów ! Drennan za 300 zł dwa razy na rybach i terkotanie przy zwijaniu spławika:) Wymieniłem bez reklamacji na Browninga też koło 300 i ma już luzy na szpuli a prawie nie łowiłem ! Chyba lepiej kupować np. Okume za 150-200 zł i zmieniać co rok czy dwa niż się wku....na drogi kołowrotek po miesiącu !!!!!<br />Szkoda słów ! idę jutro na jezioro zobaczyć czy w Arctice zmniejszy się ząbkowanie po lepszym smarze :)POZDROWIENIA dla naiwnych

  0
 • Janek

  Andrzej, czegoś ty się napalił? Zmień dilera, bo strasznie od rzeczy piszesz. Ja używam 3 kołowrotki Dragona i chwalę sobie.

  0
 • Janek

  Andrzej, czegoś ty się napalił? Zmień dilera, bo strasznie od rzeczy piszesz. Ja używam 3 kołowrotki Dragona i chwalę sobie.

  0
 • Andrzej

  bez urazy ale większość Dragonów to ścierwo a ryobi to chińszczyzna na którą zaczyna narzekać coraz więcej wędkarzy.

  0
 • Andrzej

  bez urazy ale większość Dragonów to ścierwo a ryobi to chińszczyzna na którą zaczyna narzekać coraz więcej wędkarzy.

  0
 • Kamil

  Jacku, piszesz "Dragony, Mikado, Robinsony itd... dziwactwa" - ty Dragona porównujesz do Robinsona czy Mikado? Ty normalny jesteś? To Ty w rękach nie miałeś kołowrotków z 5-letnią gwarancją, Team Dragon - robi to Ryobi, Fishmakera, Metal Carp - robi to Ryobi, HS200iL, Big Bait, Maxima, Manta, tani Rock HD i poza tym masz w Dragonie Okumę z Saliną, Raw, Trio, Cold Water, Helios. To Ty jakiś niezorientowany jesteś totalnie.

  0
 • Kamil

  Jacku, piszesz "Dragony, Mikado, Robinsony itd... dziwactwa" - ty Dragona porównujesz do Robinsona czy Mikado? Ty normalny jesteś? To Ty w rękach nie miałeś kołowrotków z 5-letnią gwarancją, Team Dragon - robi to Ryobi, Fishmakera, Metal Carp - robi to Ryobi, HS200iL, Big Bait, Maxima, Manta, tani Rock HD i poza tym masz w Dragonie Okumę z Saliną, Raw, Trio, Cold Water, Helios. To Ty jakiś niezorientowany jesteś totalnie.

  0
 • Marian Szczota

  Przepraszam najmocniej, ale aż musze odnieść się do komentarza gdzieś w tym tłumie jakoby Penn sargus nie umywał się do Zaubera, co jest oczywistym absurdem. Sprzedaję ludziom kołowrotki różnych producentów, w tym firmy PENN, RYOBI, SPRO, SHIMANO, i kilku innych znanych marek. Sam sporo łowię, i śmiało mogę powiedzieć, że jest na odwrót. Osoba, która pisała komentarz nt. modelu Penn Sargus totalnie nie ma pojęcia o tym co pisze. Sargus ma konstrukcję w całości metalową, do tego dokładne spasowanie elementów składowych i bardzo mocny hamulec powodują, że już w przedbiegach zasługuje na nazwanie go małą maszyną. Zauber w tym porównaniu to "maszynka". Nie poddaję pod żadną wątpliwość funkcjonalności Zauberów, ale na miłość boską, nie porównujcie tego Panowie do SARGUS'a. To nie ta liga. Do 500zł jest wbrew pozorom długa lista modeli lepszych od Zaubera, którego internet wypromował jakby był złotym jajkiem, tymczasem wg. mojej opinii od Zaubera ciekawszy jest np. model ARCTICA- tego samego producenta. O tym już tak wiele się nie pisze. "Bo Zauber jest lepszy od Red Arc'a"...

  0
 • Marian Szczota

  Przepraszam najmocniej, ale aż musze odnieść się do komentarza gdzieś w tym tłumie jakoby Penn sargus nie umywał się do Zaubera, co jest oczywistym absurdem. Sprzedaję ludziom kołowrotki różnych producentów, w tym firmy PENN, RYOBI, SPRO, SHIMANO, i kilku innych znanych marek. Sam sporo łowię, i śmiało mogę powiedzieć, że jest na odwrót. Osoba, która pisała komentarz nt. modelu Penn Sargus totalnie nie ma pojęcia o tym co pisze. Sargus ma konstrukcję w całości metalową, do tego dokładne spasowanie elementów składowych i bardzo mocny hamulec powodują, że już w przedbiegach zasługuje na nazwanie go małą maszyną. Zauber w tym porównaniu to "maszynka". Nie poddaję pod żadną wątpliwość funkcjonalności Zauberów, ale na miłość boską, nie porównujcie tego Panowie do SARGUS'a. To nie ta liga. Do 500zł jest wbrew pozorom długa lista modeli lepszych od Zaubera, którego internet wypromował jakby był złotym jajkiem, tymczasem wg. mojej opinii od Zaubera ciekawszy jest np. model ARCTICA- tego samego producenta. O tym już tak wiele się nie pisze. "Bo Zauber jest lepszy od Red Arc'a"...

  0
 • Jacek

  Witam kolegów od niedawna sledze to forum i tak sobie myślę ( fajnie ,ze jest)... Dzisiaj jesteśmy zalewani rożnymi nowościami sprzętowymi ,a także firmami które produkują Bóg wie co...? Dragony, Mikado, Robinsony itd... dziwactwa ( nadmienię ,ja jestem z okresu DAMow, Cormoranów, Mitcheli, Shakespeirów no przede wszystkim ABU. Mam trochę sprzętu jeżdżę na ryby od jakis 30 lat. Ostatnio sie zmagałem z kupnem kołowrotka do spiningu- raczej średniego ( szczupak ,sandacz). Przyznam sie kupiłem: Ryobi Ecusima 4000- postawiłem na jakość ,doświadczenie/technologie i na cenę. Powiem tak sprzęt który mam to sprzęt sprzed 10-15 lat średnia pólka.Chodzi bez zastrzeżeń - oczywiście na swoje już lata ( lekki luz,zadrapania porysowania itp- normalka)natomiast to co niektórzy wypisują, spierają sie , szukają dziury w całym to chyba lekka przesada!!!( bijje, stuka puka i takie tam duperele...). Koledzy przecież każdy z was wie ,ze przede wszystkim nie cena łowi ryby !!!, po drugie -każde urządzenie precyzyjne z czasem dostaje wariacji ( luzy, drgania itp...) to jak by tyle. Ja na przykład sie ,az tak mocno nie czepiam ,bo i poco- no nie wiem... Natomiast , po tych wszystkich opisach wnioskuje ,ze sprzęt z przed kilku lat , nie równa sie z tym teraz ( chyba ze z półki wysokiej) albo niektórzy z kolegów sa za bardzo marudni i przewrażliwieni?. Albo dzisiejsze firmy robią taki chłam i nabijają nas w butelkę , albo sam juz nie wiem... Przecież technologa idzie do przodu to i jakość powinna tez- nieprawdaż.Proszę o komentarz i szersza wypowiedz. Mój opis jest tylko - pewnym stwierdzeniem i daniem co nieco do myślenia. Pozdro dla wszystkich moczykij.<br />Ps. Czy to Chiny czy inny kraj nie ma znaczenia - technologa jest jedna .Szanujące sie firmy nie pozwolą sobie wypościć bubla technologicznego na rynek . Poza tym na dalekim wschodzie dziś produkuje sie wszystko , ale to juz inny temat Moze warto wrócić do zabytków...

  0
 • Jacek

  Witam kolegów od niedawna sledze to forum i tak sobie myślę ( fajnie ,ze jest)... Dzisiaj jesteśmy zalewani rożnymi nowościami sprzętowymi ,a także firmami które produkują Bóg wie co...? Dragony, Mikado, Robinsony itd... dziwactwa ( nadmienię ,ja jestem z okresu DAMow, Cormoranów, Mitcheli, Shakespeirów no przede wszystkim ABU. Mam trochę sprzętu jeżdżę na ryby od jakis 30 lat. Ostatnio sie zmagałem z kupnem kołowrotka do spiningu- raczej średniego ( szczupak ,sandacz). Przyznam sie kupiłem: Ryobi Ecusima 4000- postawiłem na jakość ,doświadczenie/technologie i na cenę. Powiem tak sprzęt który mam to sprzęt sprzed 10-15 lat średnia pólka.Chodzi bez zastrzeżeń - oczywiście na swoje już lata ( lekki luz,zadrapania porysowania itp- normalka)natomiast to co niektórzy wypisują, spierają sie , szukają dziury w całym to chyba lekka przesada!!!( bijje, stuka puka i takie tam duperele...). Koledzy przecież każdy z was wie ,ze przede wszystkim nie cena łowi ryby !!!, po drugie -każde urządzenie precyzyjne z czasem dostaje wariacji ( luzy, drgania itp...) to jak by tyle. Ja na przykład sie ,az tak mocno nie czepiam ,bo i poco- no nie wiem... Natomiast , po tych wszystkich opisach wnioskuje ,ze sprzęt z przed kilku lat , nie równa sie z tym teraz ( chyba ze z półki wysokiej) albo niektórzy z kolegów sa za bardzo marudni i przewrażliwieni?. Albo dzisiejsze firmy robią taki chłam i nabijają nas w butelkę , albo sam juz nie wiem... Przecież technologa idzie do przodu to i jakość powinna tez- nieprawdaż.Proszę o komentarz i szersza wypowiedz. Mój opis jest tylko - pewnym stwierdzeniem i daniem co nieco do myślenia. Pozdro dla wszystkich moczykij.<br />Ps. Czy to Chiny czy inny kraj nie ma znaczenia - technologa jest jedna .Szanujące sie firmy nie pozwolą sobie wypościć bubla technologicznego na rynek . Poza tym na dalekim wschodzie dziś produkuje sie wszystko , ale to juz inny temat Moze warto wrócić do zabytków...

  0
 • Arek

  Czy brak oznaczenia worm drive to normalka i nie jest na wszystkich modelach ?

  0
 • Arek

  Czy brak oznaczenia worm drive to normalka i nie jest na wszystkich modelach ?

  0
 • Paweł

  Mariusz, miałeś totalnego pecha. Pewnie trafił ci się jakiś wadliwy model. Zaubery to na prawdę jedne z lepszych kołowrotków na rynku w tym przedziale cenowym. Nie zniechęcaj się do produktów Ryobi bo to na prawdę nieszczęśliwy traf musiał być.

  0
Pokaż więcej