×

Uwaga

Please enter your Disqus subdomain in order to use the 'Disqus Comments (for Joomla)' plugin. If you don't have a Disqus account, register for one here

Team Konger 920 FD

Kołowrotek Team Konger 920 FDZ uwagi na spore nasycenie rynku sprzętem wędkarskim, wybór kołowrotka nie należy do najłatwiejszych. Rynek oferuje wiele modeli różnych producentów, w bardzo szerokim przedziale cenowym. Dla ułatwienia wyboru, tym razem przyjrzymy się kołowrotkowi Team Konger rodzimego producenta.

Charakterystyka ogólna
Firma Konger przygotowała całą serię kołowrotków oznaczonych jako Team Konger. Od kołowrotków karpiowych, matchowych oraz morskich po uniwersalne kołowrotki z przednim i tylnim hamulcem. Postanowiliśmy przyjrzeć się dokładnie modelowi Team Konger 920 FD. Zapraszamy do testu.

Kołowrotek Team Konger 920 FD
Team Konger 920 FD

Jakość i wykonanie
Przedniohamulcowy Team Konger zaraz po rozpakowaniu prezentuje się bardzo dobrze. Kołowrotek jest w prawdzie niewielki, choć wydaje się bardzo solidny. Grafitowy korpus w kolorze szarym  okraszony został metalowymi wstawkami. Szpula główna wykonana jest z aluminium, zaś szpula zapasowa z grafitu. Jak na kołowrotek tej wielkości - szpula mieści około 200 metrów żyłki w rozmiarze 0,20 mm a więc całkiem nieźle. Szkoda, że producent nie zadbał o to, aby zapasowa szpula została wykonana z innego materiału (preferowane aluminium jak w przypadku szpuli głównej). Powoli w zapomnienie odchodzą elementy dodatkowe wykonane z innych materiałów niż stopy metalu, nawet jeżeli dotyczy to sprzętu za nieduże pieniądze. Team Konger wyposażony został w 8 łożysk oraz łożysko oporowe. Przełożenie kołowrotka 5,1:1. Całość sprawia wrażenie sprzętu dobrze wykonanego i solidnego. Sprawdźmy zatem jak się spisze nad wodą.

Kołowrotek Team Konger 920 FD
Model 920 jest kołowrotkiem małym, o ograniczonym przeznaczeniu

Kołowrotek Team Konger 920 FD
Poręczne pokrętło hamulca

Kołowrotek Team Konger 920 FD
Mechanizm zwalniania blokady obrotów wstecznych umieszczony został na spodzie kołowrotka

Kołowrotek Team Konger 920 FD
W oczy rzuca się szeroka rolka prowadząca linkę

Kołowrotek Team Konger 920 FD
Do jakości układania żyłki nie mamy zastrzeżeń

Kołowrotek Team Konger 920 FD
Poręczny uchwyt korbki

Kołowrotek Team Konger 920 FD
Korbka wyposażona w mechanizm szybkiego składania

Kołowrotek Team Konger 920 FD
Widok na rotor

Kołowrotek Team Konger 920 FD
Zdemontowane pokrętło hamulca. Nie ma tam żadnych gumowych uszczelek chroniących wewnętrzne mechanizmy przed przedostawaniem się wody do środka

Kołowrotek Team Konger 920 FD
Wewnętrzna strona szpuli głównej

Kołowrotek Team Konger 920 FD
Całkiem nieźle - 9 łożysk w kołowrotku za stosunkowo nieduże pieniądze

Kołowrotek Team Konger 920 FD
Szkoda, że producent nie pokusił się o to, aby zapasowa szpula była również wykonana ze stopu metalu

Przeznaczenie
Team Konger 920 FD ze względu na swą wielkość, przeznaczony jest głównie do lekkiego spinngowania lub połowów metodą spławikową. Cięższy spinning niestety mógłby negatywnie wpłynąć na trwałość mechanizmów kołowrotka. W związku z powyższym postanowiliśmy sprawdzić młynek podczas wiosennych i letnich zasiadek spławikowych.

Kołowrotek Team Konger 920 FD

Praca
Wrażenia z użytkowania kołowrotka są pozytywne. Mechanizm pracuje cicho i lekko, bez niepokojących odgłosów i przestojów. Na uwagę zasługuje mechanizm prowadzenia i układania żyłki. Linka układana jest na szpuli dosyć ciasno i równo. Nie zauważyliśmy niepokojących efektów niedowijania lub nadmiernego gromadzenia linki przy którejś z krawędzi. Podczas zarzucania nawet bardzo lekkich zestawów nie odnotowaliśmy szarpnięć, linka schodziła ze szpuli równomiernie co pozytywnie wpływało na odległość rzutów. Rolka prowadzące linkę jest szeroka i pewnie trzyma linkę na swoim miejscu. Do pracy hamulca nie można mieć większych zastrzeżeń. Hamulec jest w miarę precyzyjny, jednak przeszkadzało nam zbyt lekko osadzone pokrętło przy niewielkim ustawieniu hamulca. Mówiąc wprost – pokrętło ma sporo luzu i porusza się na boki. Ma się wrażenie, że pokrętło nie jest dobrze osadzone. Częste użytkowanie nie wykazało większych niedociągnięć i wad. Ot pojawił się szelest rolki prowadzącej linkę, wyczuwalny niewielki luz na korbce. Jedynie podczas intensywnych opadów wyczuwalna jest cięższa praca wewnętrznych mechanizmów. Przestrzegamy przed mocnym zamoczeniem kołowrotka.

Kołowrotek Team Konger 920 FD

Kołowrotek Team Konger 920 FD

Cena
Team Konger nie należy do kołowrotków drogich. Jego cena kreuje się w przedziale 100-120 zł. Naszym zdaniem cena jest atrakcyjna jak za kołowrotek tej klasy, dlatego też uznajemy ją za przystępną.

Kołowrotek Team Konger 920 FD

Ogólne wrażenie
Team Konger jest ciekawą propozycją w ofercie rodzimego producenta. Testowana wielkość kołowrotka determinuje raczej wąskie zastosowanie, jednak wędkarze który zdecydują się na zakup tego produktu będą zadowoleni z jego właściwości. Niska cena plasująca sprzęt w najbardziej obleganym segmencie rynku oraz satysfakcjonująca praca mechanizmu kołowrotka to jego mocne cechy.

Kołowrotek Team Konger 920 FD

Ocena końcowa/punktowanie:

Zalety  Wady 
- atrakcyjna cena,
- płynna praca mechanizmu,     
- zapasowa szpula wykonana z grafitu,
- słabo osadzone pokrętło hamulca, 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,  
 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • Bart

  Za ta cenę kupimy ryobi ecusime który bije to na głowę!dostałem na prezent ten kręciol troszkę deszczyk na niego popadal i chodzi jak stary zakochany traktor ...

  0
 • raven

  Witam, kupiłem ten "kołowrotek" żałuję bo te 100 zł mógłbym dać na jakiegoś dragona i byłbym bardziej zadowolony, wiadome ze za 100 zł cudów nie ma ale mam dragony vipery i służą mi 7 lat i są takie same jak w dniu zakupu, ten konger to szajs jak fix odradzam

  0
 • Jacek

  Witam posiadam podobny kołowrotek z serii 710FD już 2 lata używany jest na pstrągach i innych gatunkach i nie widzę w nim nic złego płynnie pracuje nie słychać szumów ładnie oddaje żyłkę przy wyrzutach małymi przynętami. Wiec najlepiej go oceniać podczas użytkowania.

  0
 • skoczylas

  Kupiłem w wersji z tylnym hamulcem do match'a. Przy rzucie żyłka weszła pod pokrętło (guzik) na szpuli, musiałem ciachać 30 metrów żyłki. Może to moje niedopatrzenie, że guzik nie był dokręcony, jednak co się wkurzyłem to moje. Dziwna też jest praca hamulca, daje odgłos ciągnięcia i haczenia żyłki zamiast regularnego stukotu. Sam w sobie działa, jednak dźwięk jest co najmniej dziwny.

  0
 • Piotrek

  Koledzy - a nie lepiej poczytać co autor pisze o sprzęcie niż patrzeć w słupki z cyframi? Zresztą każdy z nas ma swój rozum i potrafi wyciągnąć wnioski z każdego tekstu pisanego...<br />Słowo o kołowrotku - kolega posiada, dokupił do spina kongera i nie widziałem nic rażącego w jego pracy.<br />Co do miejsca produkcji - powiedzmy sobie szczerze "...a co jest jeszcze produkowane w Europie...?"<br />pozdrawiam

  0
 • xnt

  dałem już sobie spokój z mikado, kongerem, shimano i daiwą, wszystko padło, nie lubię dużo wydawać na kołowrotki (z kijami całkiem odwrotnie), kupiłem spro passion, pokatowałem na pstrągach i nie ma różnicy w pracy od nowości.

  0
 • Mariusz

  Moim zdaniem, to kołowrotek przyzwoity, ale TYLKO w swoim zakresie cenowym.<br />SPRO Passion ( nawet bez szpuli zapasowej )jest zdecydowanie lepszym wyborem.

  0
 • Roman

  ToMi jaśniej już nie można i wydaje się, że nie trzeba. Ale powtórzę za Tobą. Gdy ma się nieograniczoną kasę to wszystko poniżej 500 zł to złom. Mając max. 150 zł chcę wiedzieć co za to dostanę. Nie porównując do modeli o dwie klasy lepszych, lecz za te 150zł. Pamiętając, że nie będzie to mercedes, tylko autko którym słabiej niż mercem, ale ciągle da się sporo pojeździć.

  0
 • ToMi

  Widzę że występuje problem ze zrozumieniem. Jak masz kołowrotek za 150 zł to od razu dasz mu ocenę 2.0 bo shimano ma 6.0 ? Ogarnij się. Jak mam do wydania tylko 150 zł to chcę się dowiedzieć coś o kołowrotku, jak się mają jego parametry użytkowe w stosunku do jego wartości. Dlatego uważam (i nie tylko ja) że oceny są prawidłowe.

  0
 • kuba

  czyli tomi wychodzi na to ze każdy kołowrotek jest dobry bo jest tani? ocena ceny a ocena kołowrotka to oddzielna kwestia... to tak samo jak bym oceniał grę komputerową przez pryzmat jej ceny... czysty idiotyzm....

  0
 • Piotr

  Wpis był na odnośnie testu:) Ale zapewne zgoła nie w smak dla paru osób.<br /><br />Jeśli ma być na temat testu. W porządku. Krótko i zwięźle.<br /><br />Dziwny jest ten świat !<br /><br />Pozdrawiam

  0
 • ToMi

  boże człowieku ! weź się ogarnij. Nie wiesz jak przedstawia się punktacja to się nie udzielaj. Każdy produkt ma indywidualną punktację tu a nie jest przyrównywany do innego ! Poczytaj to będziesz wiedział a nie piszesz bzdury. Za cenę za jaką można nabyć kołowrotek jest on oceniony na 6.7 ! Już rozumiesz na czym to polega ?

  0
 • kuba

  wy jaja sobie robicie z tym testem? jak ten kołowrotek ma ocenę 6,7 to zauber ma 20? śmiech nie serwis, a miałem nadzieje że te testy będą uczciwe....

  0
 • Piotr

  Niestety Janes ale masz rację - takie czasy. Jeżeli nawet Van Staal przenosi produkcję do Chin.... W przypadku tego Kongera pewnie można na ebay znaleźć kilka identycznych kołowrotków tylko że z chińskimi napisami i w cenie 5$ sztuka.

  0
 • janes

  Panowie nie piszcie że to produkt ,,rodzimego producenta" bo takie firmy jak Konger,Jaxon,Mikado i większość innych zachodnich marek jak D.A.M Balzer Abu Garcia itp. to tylko dystrybutorzy sprzętu z Chin.Po ich prawdziwej autorskiej produkcji nie ma śladu od kilkunastu lat

  0