Robinson Quartz Pro Spin 2510

Robinson Quartz Pro Spin 2510Robinson jakiś czas temu zaproponował wędkarzom nową serię kołowrotków. W rodzinie Quartz znajduje się model Pro Spin – a zatem kołowrotek ściśle przeznaczony do metody spinningowej. Postanowiliśmy przyjrzeć mu się dogłębnie, testując go intensywnie w trudnych warunkach. Przed nami test modelu 2510.
Charakterystyka ogólna
Seria Quartz jest różnicowana. Robinson przedstawił kołowrotki przeznaczone do kilku metod łowienia. My skupimy się na wersji najbardziej nas interesującej, a więc przeznaczonej do spinningu. W ofercie producenta znajdziemy modele w kilku wariantach wielkości. Tym razem zabraliśmy się za test Quartza Pro Spin w wielkości 2510, a zatem kołowrotka przeznaczonego głównie do średniego spinningu.
Robinson Quartz Pro Spin 2510
Robinson Quartz Pro Spin 2510

Jakość i wykonanie
Jakiś czas temu testowaliśmy inny egzemplarz z tej serii,  model Pro Sea. Podobnie i w tym przypadku kołowrotek oferowany jest tylko w wersji przedniohamulcowej. Czy producent popełnił błąd oferując kołowrotek tylko w takiej postaci ? Wydaje się, że nie, gdyż jest to coraz powszechniejsze rozwiązanie. Robinson Quartz Pro Spin wygląda ciekawie. Serię Pro Spin charakteryzuje zastosowanie elementów barwionych na kolor bordowy. W zestawieniu z chromem oraz surowym metalem wygląda to całkiem nieźle.
Robinson Quartz Pro Spin 2510
Korpus wykonany z grafitu

Robinson Quartz Pro Spin 2510
Aluminiowa szpula główna

Robinson Quartz Pro Spin 2510
Precyzyjne pokrętło hamulca

Robinson Quartz Pro Spin 2510
Szeroka rolka prowadząca żyłkę

Robinson Quartz Pro Spin 2510

Uwagę zwraca bardzo lekka szpula wykonana z aluminium. W zestawie producent oferuje zapasową szpulę wykonaną z tego samego materiału. To standard w całej serii kołowrotków Quartz, jednakże w przypadku modelu Pro Spin głębokość szpul jest różna. Producent wskazuje, że płytsza szpula przeznaczona jest do nawijania plecionki, zaś głębsza do nawijania żyłki. Dla przykładu płytsza szpula pomieści 150 m żyłki o średnicy 0,20 mm, zaś głębsza w tym samym odcinku pomieści żyłkę o średnicy 0,25 mm.
Korbka wykonana jest z jednego kawałka aluminium. Wyposażono ją w system szybkiego składania. Uchwyt korbki jest niewielki, bardzo ergonomiczny. Pokryty jest gumopodobnym materiałem.
Robinson Quartz Pro Spin 2510
Uchwyt korbki pokryty gumopodobnym materiałem - bardzo poręczny

Robinson Quartz Pro Spin 2510
Korbka z jednego kawałka metalu

Robinson Quartz Pro Spin 2510

Robinson Quartz Pro Spin 2510

Całość pracuje na 10 łożyskach (w tym łożysko oporowe). Pro Spin wyposażony został w podkładkę gumową znajdującą się przy pokrętle hamulca. Ma to zabezpieczyć wewnętrzne mechanizmy przed niepożądanym przedostawaniem się wody i jej destrukcyjnym działaniem na wewnętrzne mechanizmy młynka. Dobre posunięcie ze strony producenta. Przełożenie Pro Spin w wielkości 2510 to 5,2 : 1, waga kołowrotka – 295g.
Praca mechanizmów na etapie przygotowawczym, nim jeszcze przystąpiliśmy do testów nie budzi naszych zastrzeżeń. Całość sprawia wrażenie dobrze spasowanego urządzenia. Kołowrotek jest objęty pięcioletnią gwarancją producenta.
Robinson Quartz Pro Spin 2510
Przełącznik zwalniający blokadę obrotów wstecznych umiejscowiony jest pod kołowrotkiem

Robinson Quartz Pro Spin 2510

Przeznaczenie
Producent jednoznacznie wskazuje, że Quartz Pro Spin przeznaczony jest do połowu metodą spinningową (z pewnymi wyjątkami). Oferuje wędkarzom kołowrotek w czterech wielkościach z konkretnymi zastosowaniami:
- 2000 - lekkie metody spinningowe, spławikówki,
- 2510 - lekki i średni spinning,
- 3000 - średni spinning, lekkie metody gruntowe (picker, itp.),
- 4000 - ciężki spinning rzeczny, trociowy i szczupakowy, feeder i inne metody gruntowe.
Te wspomniane wyjątki zostały wypunktowane. Robinson słusznie wskazał, że nie tylko spinning będzie optymalnym rozwiązaniem dla wersji średniej oraz największej.
Robinson Quartz Pro Spin 2510

Cena
Kołowrotek w wielkości 2510 można nabyć za cenę już od 160 zł. W naszej opinii cena nie jest wygórowana, choć wskazujemy, że występujące rozbieżności cenowe mogą sięgnąć kwoty nawet 25 -30 zł. Dotyczy to wartości sprzętu dostępnego w sklepach internetowych.
Robinson Quartz Pro Spin 2510

Praca
Długo przyglądaliśmy się temu modelowi. Łowiliśmy nim głównie w nizinnych rzekach na średniej wielkości przynęty (gumy, woblery, wahadłówki). Mechanizmy pracują bez zastrzeżeń. Podczas średniej eksploatacji nie pojawiły się niepokojące dźwięki wydostające się z wnętrza korpusu. Podczas większych obciążeń wyczuwalna staje się praca wewnętrznych przekładni. Do jakości układania linki nie mamy zastrzeżeń, aczkolwiek mogłoby być bardziej precyzyjne przy krawędziach. Kabłąk zatrzaskuje się lekko, nie robi sporego hałasu. Rolka prowadząca żyłkę jest szeroka i dobrze się spisuje trzymając żyłkę pewnie na swoim miejscu, choć wskazujemy, że jest zbyt sucha. Radzimy od razu przesmarować ten element.
Hamulec pracuje równo i płynnie oddaje linkę. Jest to bardzo ważna cecha młynka spinningowego. Pokrętło hamulca jest spore, poręczne. Uchwyt korbki (typu Soft Rubber) nie wyślizguje się z ręki i jak już wcześniej wspominaliśmy – jest bardzo poręczny. Podobny uchwyt stosuje w swoich nowych kołowrotkach zarówno Dragon, Ryobi czy Daiwa. 
Zauważyliśmy, że po maksymalnym dokręceniu korbki pokrętłem mocującym występuje niewielki luz. Dla bardzo wymagających może mieć to jakieś znaczenie w kwestii niedoskonałego spasowania ruchomych elementów. Dla nas nie miało to większego znaczenia, a z pewnością nie miało wpływu na komfort łowienia.
Robinson Quartz Pro Spin 2510

Ogólne wrażenie
Testowany kołowrotek możemy śmiało polecić wędkarzom spinningistom. Oferuje wszystko to, co powinno cechować dobry młynek spinningowy. Quarto Pro Spin pracuje lekko, posiada precyzyjny hamulec. W zestawieniu z atrakcyjną ceną staje się ciekawą propozycją rynku wędkarskiego.
Robinson Quartz Pro Spin 2510

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:

Zalety  Wady 
- atrakcyjna cena,
- płynna praca,
- pięcioletnia gwarancja producenta,
- aluminiowa zapasowa szpula,                       
- sucha rolka prowadząca linkę,
- wyczuwalna praca wewnętrznych przekładni podczas większego obciążenia,


 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,  
 7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • aspius

  scroll nie dziala

  0
 • JurekT

  żyłka nie skręca się sama w sobie, ani droga, ani tania. Robi to albo używana przynęta, albo źle zrobiona rolka antyskręceniowa przy kabłąku. Częstą przyczyną skręconej żyłki jest jej złe nawinięcie na szpulę kołowrotka przez wędkarza. Ja do kołowrotków Robinsona nie mam zaufania, sami na to solidnie zapracowali.

  0
 • Marcin

  3/4 wędkarzy w Polsce to głąby nie potrafiące dopasować kołowrotka pod przynęty, wędkę i styl łowienia. Gdyby chociaż połowa z nich miała mózg wiedziała by, że nie każdy sprzęt nadaje się do wszystkiego. Quartz w podanym rozmiarze jest dobry na wody stojące do małych i średnich gum. Jeżeli ktoś orze nim rzekę ciężką wahadłówką to niech się nie dziwi, że są problemy.

  0
 • Arek

  Nie wiem skąd te naegatywne opinie, kołowrotek jest bardzo dobry do spinningu. W deszcz, w mróz działa prawidłowo. Widziałem wiele nad wodą, nawet to jak ktoś moczy w błocie sprzęt. Niedbalstwo wędkarzy jest straszne. Najpierw nauczcie się dbać o sprzęt a później wydawajcie opinie.

  0
 • Adam

  Bardzo dobry kołowrotek na jeziorowe spinningowanie. Ładnie układa plećkę i żyłkę. hamulec precyzyjny. Za tę kasę nic innego.

  0
 • Mriusz

  Kołowrotek bardzo dobry. Wytrzymały, solidne bebechy i nawijanie nie jest tak złe jak to piszą. Jak się kupuje najtańszą żyłke to nie dziwie się, że się skręca.

  0
 • Łukasz

  Kołowrotek świetny, jeśli ktoś ma problemy to tylko z powodu złego użytkowania.

  0
 • Sławek

  Mój 'nowy' Quartz w wersji 3000 również czasem źle nawija żyłkę co powoduje skręcanie podczas wyrzutu. Przerzucam się na inne marki kołowrotków.

  0
 • Irek

  Witam, jestem sprzedawcą i pierwszy raz słyszę aby do reklamacji potrzebne było pudełko !!!<br />Sprzedaję sprzęt Robinsona 15 lat i nigdy do reklamacji nie potrzebowałem (poza kartą gwarancyjną z paragonem) nic więcej. Proszę nie pisać bzdur !!!!

  0
 • Mariusz

  Witam, niedawno zakupiłem ten kołowrotek na razie nie miałem okazji przetestować. Mam jedno pytanie... Czy wasze szpule różnią się jakoś wizualnie od siebie poza tym,że na jednej jest napisane że mieści 0,20-150 a druga 0,25-150? W powyższym teście napisane jest, że jest szpula głęboka i płytka ale moje tak na oko niczym się nie różnią...<br />Z góry dzięki za odpowiedź. <br />Pozdrawiam

  0
 • Sławek

  Po trzeciej wizycie w serwisie kołowrotek został wymieniony. Młynek OK ale chyba jednak mało wytrzymały.

  0
 • Sławek

  Mam ten kołowrotek przez 1 sezon. Dwa razy już był w serwisie. Pierwsza naprawa - wymiana czegoś gdyż kołowrotek źle nawijał żyłkę co prowadziło do plątania, druga naprawa - wymiana uszkodzonego łożyska (kołowrotek przestał się kręcić). Poza tym fajny młynek ...

  0
 • Mateusz

  Mam Quartza PRO spina w wersji 3010. Pracuje świetnie. Tak jak napisaliście wyżej - po dokręceniu korbki są małe luzy! Mi to jednak nie przeszkadza. Polecam

  0
 • Krzysztof

  Wędka DRAGON Milenium 2-12g, kołowrotek ROBINSON Quartz Pro Spin FD 2010 żyłka trabucco - 0,14 twistery 3-5 cm. Łowię cały sezon 2012 świetny kołowrotek jak za tą cenę.<br />Polecam wszystkim sprzęt warty ceny.

  0
 • Filip

  Witam ma ktoś wersję 2000 bo potrzebuje czegoś do kleniowej wędki do 10g w miarę małej kasie. Przynęty to żuki i mikrusy do 3cm

  0
 • mokan

  jednak jest dość ciężki wszystko super tylko waga lipna.

  0
 • Impostor

  W tym przedziale cenowym to na prawdę zacny kołowrotek

  0
 • Gardian

  cytat: Co do gwaranci trzeba pamiętać aby przez cały okres 5lat była ważna,trzeba zachować opakowanie(pudełko) <br /><br />--<br /><br />To cudowanie z pudełkiem jest niezgodne z prawem polskim, już po tym myku widać, że firma kombinuje, aby jak najmniej reklamacji uznawać, a jak najwięcej odrzucać np. z braku oryginalnego pudełka :-)<br />No i macie te swoje 5 lat gwarancji...<br />Nieźle ładuje się klienta...

  0
 • Gardian

  tia, Robinson i dobry sprzęt - a to ci dobre :-)))<br />Omijać z daleka!! No chyba, że człowiek nie ma kasy, to wtedy jest skazany na robinsonowskie cudowne sprzęta :-(

  0
 • Piotr

  Miałem to w ręku - młynek zacny, ale chyba wolę "trochę" dopłacić i kupić Red Arca.

  0
 • Adam

  a cha i zapomniałem dodać o typ super uchwycie korbki który nie wyślizguje się z paluszków "podobnym" jak w Daiwie czy Ryobi; w końcu można skupić się na kręceniu a nie na pilnowaniu żeby korbka nam z ręki nie wypadła ;D ten brak smaru w rolce czy wyczuwalna praca wewnętrznych przekładni to już zwykłe czepianie się >:( myślę, że testerzy przesadzili z wielkością przynęt ale na plus jest, że do przekładni zewnętrznych zastrzeżeń nie mieli ;)

  0
 • Adam

  Super bębenek. Test wiernie oddaje walory użytkowe tego młynka. A co najważniejsze oceny ma lepsze od Daiwy Branzino Morethan a cena duuuużo niższa ;D <br />Piękny design i mocarne bebechy.<br />Łowię nim już trzy tygodnie głównie paprochami i nic się nie dzieje ;D<br />Marku nie przejmuj się, że schodzi farba młynek ma 5 lat gwarancji więc w serwisie świeżym lakierkiem Ci trysną a może nawet całą obudowę wymienią jak zacznie się dziać coś gorszego :'(

  0
 • jarek

  Co do gwaranci trzeba pamiętać aby przez cały okres 5lat była ważna,trzeba zachować opakowanie(pudełko)

  0
 • jarek

  U mnie stoi za 200zł i się zastanawiam czy do kija Dragon express 270m 5-20b będzie dobry

  0
 • Marek M

  Kupiłem taki sam ale model 3000 do gruntówki na wakacje tego roku. Do spinningu też go czasem biorę. Bardzo dobry sprzęt jak za te pieniądze. Troche z niego schodzi farba jak sie kładzie go na twardej powierzchni. przekładnia chodzi super. wyciągnął już trochę ryb i na razie nic się z nim nie dzieje. Jest tani i dobry

  0
 • Kuba

  Cześć. Mam ten młynek i jestem z niego bardzo zadowolony. Polecam.

  0
 • Wojtek

  Może faktycznie coś taniego i w miare wytrzymałego..

  0