×

Uwaga

Please enter your Disqus subdomain in order to use the 'Disqus Comments (for Joomla)' plugin. If you don't have a Disqus account, register for one here

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500Powracamy do testów sprzętu dostępnego dla portfela przeciętnego wędkarza. Tym razem testujemy kolejną odsłonę kołowrotka z serii Corcast. Przyglądamy się modelowi z przednim hamulcem w wielkości 2500, nowości z 2010 r., dostępnej w ofercie niemieckiego producenta. Zapraszamy do testu.

                                                        Charakterystyka ogólna
Corcast to bogata rodzina kołowrotków, przeznaczonych do słodkowodnego łowienia.  Seria Super Jet Match oferowana jest w dwóch rodzajach wielkości, kołowrotki dostępne są zarówno z przednim jak i tylnym hamulcem. Nasz model (wielkość 2500) określany jest przez producenta jako idealny dla profesjonalnych matchowych łowców oraz wyczynowców z wysokimi wymaganiami, nadający się również do lekkiego łowienia pstrągów oraz zestawów z bolonką. My sprawdziliśmy jego przeznaczenie przy lekkim połowie okoni, sprawdziliśmy go również wg przeznaczenia wskazywanego przez producenta, a więc był czas na testy podczas wypraw z bolonką.
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500

Jakość i wykonanie
Pierwszy kontakt z młynkiem robi pozytywne wrażenie. Nowoczesna, zwarta konstrukcja, wszystko w złoto metalicznych barwach. Bliższe oględziny nie wykazały niedociągnięć w konstrukcji korpusu jak również pozostałych elementów. Sam korpus wykonany jest z tworzywa sztucznego. Korbka wyposażona została w mechanizm szybkiego składania. Omawiany Corcast Super Jet Mat wyposażony został w kilka ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych. Na pewno ważną rolę spełnia aluminiowa matchowa szpula – jest duża, ma umożliwiać wykonywanie dalekich rzutów. Przy takim małym kołowrotku wygląda to naprawdę ciekawie. Uwagę zwraca również systemem Line Guard Protektor, którego zadaniem jest zapobieganie przedostawania się linki pod szpulę kołowrotka. Z ważniejszych rzeczy warto wskazać, że młynek wyposażono w szeroką rolkę prowadzącą żyłkę, która ma zapobiegać jej skręcaniu, nadto posiada natychmiastową blokadę biegu wstecznego, sprężynę kabłąka o wydłużonej żywotności. Całość pracuje na 7 łożyskach. Przełożenie testowanego modelu wynosi 5,1 : 1 a więc raczej uniwersalne. Waga kołowrotka – około 320g. Szpula Machowa pomieści odpowiednio 0,18mm – 125m, 0,20mm – 90m. W zestawie otrzymujemy zapasową szpulę matchową, również wykonaną z aluminium. Na kołowrotek udzielana jest przez Cormorana dwuletnia gwarancja.
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Korbka wyposażona w system szybkiego składania

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Do jakości nawijania nie można mieć żadnych zastrzeżeń

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Szeroka rolka prowadząca żyłkę

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Hamulec przedni

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Sprężyna kabłąka o zwiększonej żywotności

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Aluminiowa matchowa szpula - duża, wydłużająca rzuty

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Chromowane elementy podnoczące estetykę konstrukcji

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Mechanizm zwalniania obrotów wstecznych umiejscowiony pod kołowrotkiem

Cena
Cormoran Corcast Super Jet Match w wielkości 2500 to wydatek około 180 zł. Producent wypuszczając na rynek sprzęt mieszczący się w przedziale cenowym do 200 zł, może liczyć na zainteresowanie wędkarzy. My również cenę uważamy za przystępną.
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Przeznaczenie
„Kołowrotek CORCAST dla profesjonalnych matchowych łowców oraz wyczynowców z wysokimi wymaganiami. Model 2500 perfekcyjnie nadaje się do lekkiego połowu pstrągów i do bolonki“. Tak producent jednoznacznie określa przeznaczenie swojego kołowrotka. Ten katalog przeznaczenia nie jest jednak sztywny jeżeli chodzi o ten model. Podczas lekkiego łowienia okoni metodą spinningową również sprawdza się całkiem zadowalająco. Generalnie można rzec, że testowy model stworzony jest do lekkiego łowienia, gdzie nie będzie poddawany sporym obciążeniom.
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Praca
A więc po kolei…na pewno pozytywnym akcentem jest nawijanie linki, stojące na wysokim poziomie. Takiej jakości nawijania brak niekiedy w niejednym kołowrotku dostępnym za dużo większe pieniądze. Po częstej eksploatacji nie zauważyliśmy niedokładności w nawijaniu.
Hamulec to również mocna strona Corcasta Super Jet Match. Jest precyzyjny, czuły, równo i płynnie oddaje linkę. Pokrętło regulacji daje się ustawiać w szerokim zakresie mocy.  Spory uchwyt korbki początkowo wydaje się dziwaczny i trzeba się do niego przyzwyczaić. Pewnie tkwi jednak w palcach wędkarza.
Mechanizmy w okresie eksploatacji pracowały płynnie i cicho. Siedem łożysk spełnia zadowalająco swoje zadanie.  Z czasem zauważyliśmy niewielkie luzy na koszu i szpuli, które pogłębiły się nieznacznie wraz z okresem eksploatacji. Rolka prowadząca linkę jest szeroka, trzyma pewnie żyłkę na swoim miejscu.
Szeroka szpula to bardzo ciekawe rozwiązanie. Pozwala posyłać przynęty (oraz zestaw w przypadku łowienia na bolonkę), na zadowalające odległości. Szeroka szpula w Corcast Super Jet Match to bardzo dobre rozwiązanie. Machowa głębokość również ma istotny wpływ na wydłużenie rzutów.
Wspomnieć należy również o systemie Line Guard Protektor – czyli systemie który ma zapobiegać wpadaniu żyłki pod szpulę kołowrotka. Spełnia on swoje zadanie i nie zdarzyło się nam, aby linka znalazła się pod szpulą, choć kilkukrotnie system musiał "popracować" aby tak się nie stało. Dziwi trochę wykonanie tego systemu – ot takie włosie przyklejone od wewnętrznej strony rotora, przylegające nieznacznie do krawędzi szpuli. Przestrzegamy jednak przed zwróceniem na to uwagi przed zakupem. Może okazać się, że włosie źle przylega i wówczas szansa, że żyłka będzie wciągana pod szpulę kołowrotka jest niemalże pewna. Nie należy też przesadzać z ilością nawiniętej na szpulę żyłki.
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Widoczny system Line Guard Protector

Podczas łowienia w intensywnym deszczu, zmiana pracy nie jest mocno odczuwalna. Radzimy jednak unikać mocnego przemoczenia. Całkowite zamoczenie (zanurzenie) może zakończyć definitywnie żywotność Corcast’a. Absolutnie nie ma mowy o użytkowaniu sprzętu w słonych wodach, gdyż jego mechanizmy nie są do tego przystosowane. Idąc dalej, z wad należy wspomnieć o ujawnionym luzie na korbce. Luz pogłębił się z czasem eksploatacji Corcasta Super Jet Match. Przestrzegamy przed stosowaniem ciężkich przynęt stawiających spory opór w wodzie oraz przed używaniem młynka np. przy metodzie fedder. To nie jest optymalne przeznaczenie raczej delikatnego Super Jet Matcha. Nie ukrywamy, że najlepiej użytkowało nam się omawianego Corcasta podczas łowienia metodą bolońską.
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Duży uchwyt z logo producenta

Ogólne wrażenie
Cormoran Corcast 8PiF Super Jet Match to sprzęt o zadowalającej jakości wykonania. W naszej opinii jego optymalnym przeznaczeniem jest tylko lekkie łowienie  (np: okoni jeżeli chodzi o spinning), natomiast na pewno najlepiej sprawdza się podczas łowienia metodą bolońską. Dużą zaletą tej niewielkiej konstrukcji jest możliwość wykonywania dalekich rzutów. Przestrzgamy jednak przy zakupie kołowrotka na zwrócenie uwagi na wykonanie systemu niemożliwiającego wpadanie żyłki pod szpulę.
Spinningiści mają większy wachlarz wyboru sprzętu z serii Corcast i jeżeli będą poszukiwali coś dla siebie, to radzimy przyjrzeć się dokładniej sprzętowi z tej samej serii, jednak z przeznaczeniem typowym do wskazanej metody, bo katalog wyboru młynków z serii Corcast 8PiF jest większy. Zastosowanie Corcasta Super Jet Match 8PiF 2500 do spinningu raczej sobie odpuśćmy, gdyż w tej metodzie jego przeznaczenie jest mocno ograniczone.

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:

Zalety  Wady 
- wykonanie,
- cena,
- duża, machowa szpula,
- aluminiowa szpula w zapasie,  
- z czasem pojawiające się luzy na koszu i szpuli,
- występujący luz na korbce,
- odporność na zamoczenie,
- występowanie efektu "wciągania" żyłki pod szpulę
 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,  
 7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • Rafał

  I ja pewnie trafiłem na wadliwy model. Wersja 2500 hamulec z przodu, kołowrotek nowy, metoda drop shot, pletka 0,04mm (Techron), obciążenie 4g, 2 godziny łowienia. Zestaw ładnie lata, kręcioł ładnie płynnie pracuje(na sucho), ale... Plecionka mocno się skręca i co za tym idzie owija się wokół szczytówki i co dziwne dostaje się pod nakrętkę hamulca a nie jak czytałem pod szpule. Powstały dwie "brody" i straciłem ok 30m plecionki. Pod delikatnym obciążeniem np. okoń 20cm nie fajne szumi przy zwijaniu a to nowy sprzęt. Po tych 2h łowienia luzów żadnych nie stwierdziłem, no bo co to 2h. Reasumując ten kręcioł (mój) to bagno i 2 metry mułu!!!

  0
 • marcin

  Mam dokładnie model Corcast BR 6Pif Super Jet 3000, kupiony w lutym 2014, więc cały sezon ma za sobą.<br />Jest to kołowrotek z wolnym biegiem ale ja używam go do spinningu.<br />Na kołowrotku jest nanofil i ani razu nie doświadczyłem wciągnięcia pod szpulę.<br />Bardzo daleko się nim rzuca, ładnie układa linkę. Trochę lepiej powinien pracować hamulec, bo wydaje mi się, że działa trochę skokowo.<br />Generalnie jestem mile zaskoczony za tą cenę.

  0
 • Dislav

  Może i późno piszę ten komentarz ale testy tego typu są debilne.<br />Jak możecie testować kołowrotek przeznaczony PRZEDE WSZYSTKIM do metody Match de facto nie łowiąc tą metodą. Bolonka, a Match to są jednak odmienne metody, odmienny sprzęt etc.<br />Co ważne ? Nie wiem czy tutaj firma Cormoran dokonała dofinansowania czy po prostu test wyszedł miernie przez pomieszanie metody ale pierwszy raz tak poważny minus za przeprowadzony test. Fishing-test.pl zdobyło zaufanie wielu osób poprzez fajne, rzetelne testy - nie popsujcie tego.

  0
 • Darekxxx

  Badziew jak 100 h.... zadnych wieciej cormoranow szczesliwy posiadacz

  0
 • lukasz

  witam, kupilem ten kreciolek na belony, dalekie loty blaszka o roznych wagach, wyglad super ale, no wlasnie zawsze jest jakies ale w tym modelu jest ich duzo:<br />sprezyna kanblaka do kitu, miekka jak wata, przy rybach o wadze powyzej 0,5kg kolowrotkiem kreci sie jak starym korkiem od prysznica ! nawija plecionke masakrycznie,hamulec nie dziala plynnie tylko kawalkami-zacina sie. ostatnio przy holu szczupaka pekla stopka NIE POLECAM NIKOMU ZA TA KASE MOZA MIEC DUZO LEPSZE KRECIALKI POZDRAWIA

  0
 • Marcin

  mam Cormoran Corcast 8PiF 3000. I mogę potwierdzić to co wcześnie napisał Krzysztof kołowrotek masakrycznie wciąga żyłkę pod szpule po prostu porażka.

  0
 • marek

  Dzięki Krzysiu :)

  0
 • krzysztof

  : Marek.<br />Moja wersja to Super Jet Match. Sprawdzałem też ten kołowrotek przy federze 30-80g żyłka 0,16 trabucco+przypon strzałowy 0,20 i koszyk 5-15g.Rzuty na<br />odległość 50m przy braku wiatru bez problemu. Zwijanie żyłki szybkie i dokładne jak na zdjęciach w teście. Opory na korbie większe niż np.Ryobi <br />Ecusima ,Spro Red. Sprawdzałem bo mam. Uważam ,że wcześniej opisane wady są wynikiem niedbalstwa wykonania (miotełki)i złych materiałów (hamulec).<br />Wg.sprzedawcy w nowszych wersjach feder szpula wysuwa się mniej do przodu i<br />nie wciąga żyłki.Nie sprawdzałem bo nie chciałem ryzykować kolejnych 200pln.<br />Kupiłem Ryobi Ecusima do federa (1 rok,60razy na rybach,1400 rzutów,40km zwiniętej żyłki, 0 problemów, 150pln.) Koncepcja konstrukcji Cormorana bardzo<br />ciekawa (duża szpula) ale firma musi jeszcze nad nim popracować.

  0
 • marek

  Krzysztof a Ty też miałeś wersję match czy spinningową??? Bo właśnie myślałem nad takim do spiningu ;)

  0
 • krzysztof

  Kupiłem model 3000 we Wrocławskim sklepie za 179 pln.<br />Pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne tak jak w teście.<br />Po pierwszym wędkowaniu okazało się ,że kołowrotek pięknie wciąga żyłkę pod<br />szpulkę. Kilka razy skończyło się zerwaniem żyłki (trabucco match 0,16).<br />Łowiłem matchówką spławik 2,5g.Przyczyną były kiepskie miotełki zapobiegające<br />wpadaniu żyłki pod szpulę.Nie przylegały do szpuli.(można wyjąć miotełki z prowadnic i przykleić na prowadnicach , wtedy przylegają i nie wciąga żyłki).<br />Kolejną wadą jest luz kabłąka od strony rolki.(słabe osadzenie).Po roku leżenia w pudełku postanowiłem znowu założyć kołowrotek do wędki i okazało się ,że hamulec nie działa płynnie tak jak przy zakupie tylko się blokuje i<br />działa skokowo (hamulec podczas przechowywania nie był dokręcony).Wymiana<br />tarcz i przekładek na pobrane z Okumy i działa OK.<br />Moja opinia : jak chcesz mieć problemy kup Cormoran Corcast 8PiF 3000.<br />jak umiesz majsterkować zrobisz z TEGO coś dobrego. Tylko czy warto?<br />Bezpośrednio ze sklepu to lipa za 179pln.

  0
 • Xen

  Kupiłem ten młynek ze względu na dużą, matchową szpulę przy jednocześnie niewielkich rozmiarach z przeznaczeniem do połowu okonia metodą bocznego troka. Łowię dość lekko - ciężarek 5-6g a paprochy to waga już pomijalna. Kołowrotek bardzo ładnie nawija żyłkę (0.16, 0.18), tak jakby posuw był na ślimaku. System zapobiegający nakręceniu żyłki pod szpulę działa ok. Niestety kilkakrotnie zdarzyło mi się coś, co nie zdarzyło mi się na innych kołowrotkach. Kołowrotek zaczął nawijać żyłkę nad szpulą ! Tak jakby szpula znajdowała się zbyt wysoko a nijak wyregulować to podkładkami bo jest to najniższe położenie! Do tego od początku drugiego sezonu kołowrotek mimo zimowej konserwacji zaczął blokować się na głównej przekładni, tak jakby był problem z jej centrowaniem . Kołowrotek nie był obciążany, bo nawet na troka łapię przeważnie przez podciąganie więc jego (ew. tego egzemplarza) "delikatność" jest porażająca. W obliczu moich doświadczeń dochodzę do wniosku, że kołowrotek nadaję się wyłącznie do mniej eksploatującej metody spławikowej. Spinning można sobie z nim odpuścić.

  0
 • max

  moim zdaniem na prawde rewelacja mam go już drugi sezon i na prawde daje rade

  0