×

Uwaga

Please enter your Disqus subdomain in order to use the 'Disqus Comments (for Joomla)' plugin. If you don't have a Disqus account, register for one here

Jig Head Mustad Classic

Jig Head Mustad ClassicPozostajemy przy serii testów główek jigowych. Na prośbę Naszych czytelników, przyjrzeliśmy się dogłębniej produktowi z oferty Mustada, a dokładniej mówiąc klasycznej wersji dostępnej w szerokiej ofercie jig headów. Zapraszamy do testu.

                                                  Charakterystyka ogólna
Mustad znany jest w świecie wędkarskim głównie jako producent takich akcesoriów wędkarskich jak haki oraz kotwice. Produkuje też główki jigowe w wielu wersjach, modelach, wielkościach, etc. Naszą uwagę zwróciliśmy w kierunku klasycznych główek jigowych, które możemy powszechnie nabyć w większości rodzimych sklepów wędkarskich. Do testów trafiły główki na haku 3/0 o ciężarze 7,5g.
Jig Head Mustad Classic
Jig Head Mustad Classic 3/0 7,5g

Jakość i wykonanie
Wizualnie główki cieszą oko wędkarza. Odlane są starannie, bez zbędnych odkształceń. Korpus jest gruby, długi, na nim znajdują się pierścienie mocujące silikonowe przynęty (tzw. talerze). Częściowo odkuwany hak (producent wskazuje, że jest to Mustad Ultra Point) Classic’a jest bardzo ostry. Łuk kolankowy haka jest okrągły i lekko spłaszczony z boku, co ma wpływać na wzrost jego wytrzymałości. Ołowiany odlew (główka) posiada z jednej strony wytłoczone logo firmy Mustad, z drugiej zaś strony znajduje się oznaczenie wagowe jig’a. Ołów do haka przywiera trwale, nie ma zbędnych luzów. Opakowanie zawiera wszystkie informacje, które wędkarz chciałby posiadać.
Jig Head Mustad Classic
Opakowanie zawierające wszelkie niezbędne informacje

Mustad Classic główki jigowe
Korpus wzbogacony o pierścienie (talerze) mocujące gumową przynętę. Takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze. Każda główka posiada wytłoczone oznaczenie gramatury

Główki jigowe Mustad Classic
Logo producenta

Główki jigowe Mustad Classic
Częściowo odkuwany hak Mustad Ultra Point z klasycznym łukiem kolankowym 

Cena
Cena główki jigowej Mustad Classic z hakiem 3/0 w gramaturze 7,5g to wydatek około 1,50 zł. Cenę uznajemy za podobną do innych produktów funkcjonujących na rynku wędkarskim, która niczym szczególnym Mustady Classic nie wyróżnia.
Główki jigowe Mustad Classic
Przeznaczenie
Klasyczne zastosowanie główek wydaje się być oczywiste. Dostępne są w kilku wariantach wielkości haka oraz kilku gramaturach wagowych (gramatura już od 3g). Przeznaczone są do zbrojenia przynęt od okoni po szczupaki. Niestety słowo „uniwersalność” kończy się w przypadku Classic’ów na stosowaniu przy połowie co najwyżej średniej wielkości ryb, ale o tym za chwilę…
Główki jigowe Mustad Classic 3/0 7,5g
W akcji
Najważniejsze cechy dobrej główki jigowej każdy wędkarz wyrecytuje bez zastanowienia. Sprawdzaliśmy omawiane Mustady pod tym właśnie kątem i doszliśmy do ciekawych wniosków. Ale po kolei…główki Mustad Classic mają bardzo istotną wadę – otóż często pękają tuż przy nasadzie oczka do montowania główki z agrafką. Najprawdopodobniej przyczyna tkwi w przehartowaniu drutu podczas zalewania formy ołowiem. Jest to niestety bardzo częsta przypadłość. Zatrzymajmy się chwilę przy haku. Jego jakość nie jest imponująca. Rozgina się pod pierwszą, bardziej waleczniejszą rybą, nie mówiąc już o stosunkowo trwałym zaczepie. Hak jest miękki, bardzo podatny na odkształcanie. Ogranicza to stosowanie mocnych linek, mocnych zestawów bo hak będzie się po prostu prostował. Ważna sprawa – hak dosyć szybko ulega stępieniu, w naszym odczuciu za szybko... Te cechy całkowicie eliminują klasyczną wersję główek przy połowach większych ryb.
Korpus ołowiany na którym osadzone są talerze mocujące przynętę jest za gruby w przypadku uzbrajania większości przynęt. Nawlekanie rippera czy twistera często prowadzi do pękania gumy. Pierścienie mocujące wabik to bardzo dobre rozwiązanie. Przynęta siedzi pewnie i nie istnieje obawa, że się zsunie podczas łowienia. W przypadku Classic’ów gumki siedzą tak pewnie, że ponowne ich przezbrojenie bez uszkodzenia korpusu jest mało prawdopodobne.
Główki jigowe Mustad Classic 3/0
Żeby nie być gołosłownym, efekt o którym wspominaliśmy - pękanie drutu przy nasadzie oczka


Hak jest miękki i podatny na odkształcenia - tym razem Mustad Classic z główką 20g


Ogólne wrażenie
Cóż…przed serią testów spodziewaliśmy się dużo więcej po klasycznej wersji główek jigowych Mustad’a. Produkt zaskoczył nas cechami, których dobra główka jigowa nie powinna posiadać. Wędkarz może przez to zbyt wiele stracić. Zasadą jest, że lepiej główkę zostawić na zaczepie niż wyjąć ją z wyprostowanym hakiem. Jak zostanie w wodzie to znak, że jest wytrzymała i tak łatwo na rybie nie ulegnie. Mustad Classic przy zastosowaniu mocniejszych zestawów prawie zawsze wraca wyprostowany.
Główki jigowe Mustad Classic

 SPROSTOWANIE NADESŁANE PRZEZ FIRMĘ DRAGON:
...wypadające oczko było wynikiem źle skalibrowaną maszyną, która wygina hak pod kątem prostym, odbywało się ze zbyt dużą siłą nacisku z jednoczesnym nacięciem drutu - dla tego oczka pękały. Problem został natychmiast usunięty po pierwszych sygnałach z rynku i obecnie wszystkie główki, które trafiają do sklepów nie mają tej wady. Dodatkowo hak jest kuty co go wzmocniło.

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
- jakość / wykonanie: 5
- cena - 5
- przeznaczenie - 5
- w akcji - 2
- ogólne wrażenie – 2

Średnio: 3,8

Zalety  Wady 
- przystępna cena,
- wysoka skuteczność pierścieni mocujących przynęty, 


- pękanie nasady oczka do montowania agrafki z główką,
- podatność haka na odginanie, zbyt szybie tępienie,
- zbyt gruby ołowiany korpus w przypadku zbrojenia większości gum, 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,  
 7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj test na FORUM

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • marcin

  jeśli chcecie wyprostowywac haki na zaczepach lub lubicie łowic na średnio dokręconym hamulcu te główki są dla was idealnym rozwiązaniem.ale przy grubej plecionce hamulcu dokręconym na beton zdarzało mi się że podczas zacinania sandacza mało że ryby nie zaciołem to jeszcze odkrztałcałem hak.przy topornym sprzęcie i grubej rybie uciekającej w chaszcze hak się wyprostuje i nie ma bata.

  0
 • Dominik

  Mustad to firma norweska, a nie szwedzka. Powstała w 1832 r. i obecnie jest jedną z najlepszych firm haczykowych. Dragon współpracuje z Mustadem, na jego hakach - w porozumieniu z Mustadem - robi główki.<br />A odnośnie Testu, szanowny autor raczył napisać: `Zasadą jest, że lepiej główkę zostawić na zaczepie niż wyjąć ją z wyprostowanym hakiem.` To jest niezgodne ze sztuką łowienia. W wędce w pierwszej kolejności powinien pękać haczyk, dzięki temu oszczędza się rybę. A wg autora normalne jest, jeśli urywa się linka i ryba odpływa z główką jigową w pysku i kilkoma metrami linki? Ta ryba zdechnie w męczarniach i do tego właśnie namawia autor tego Testu. To jest po prostu brak etyki wędkarskiej i brak wiedzy u autora.

  0
 • jan

  Mustad to firma Szwedzka a na opakowaniu tych główek pisze ,,kraj pochodzenia Polska" ? czyli że robi je jakaś fabryczka u nas w kraju ?

  0
 • Frodo

  Ten test to na rybie czy w kleszczykach na brzegu, na potrzeby dramaturgii testu?<br />Jak można złamać hak na rybie o średniej wielkości, np. sandacz 2-4 kg czy szczupak 2-4 kg? A od czego hamulec i ugięcie kija? A rozciągliwość żyłki - przecież żyłka, po wysnuciu jej przez przynętę np. 30-60 m rozciągnie się o kolejny metr lub więcej. Wychodzi jasno, że testujący nie ustawił hamulca lub stosował niewłaściwy hol zapiętej ryby podczas testu.<br />Amerykanie wprowadzili (od dziesięcioleci) ligę rekordowych ryb złowionych na bardzo cienki zestaw - łowca sandacza o wadze 10 kg na zestaw okoniowy/bassowy np. z żyłką 0,15 mm udowania, że przy odrobinie szczęścia (typ łowiska) i odpowiedniej technice holowania można wyjąć przyłów w postaci wielkiego drapieżnika. W Polsce też jest dużo wędkarzy, którzy radzą sobie z takimi trudnymi przyłowami. Może testujący powinien wziąć lekcję u nich, skoro chce testować sprzęt i robić za autorytet?<br />Niewłaściwie użytkowany sprzęt zawsze nawali. Nawet producenci kuchenki mikrofalowej, węża strażackiego, płynu do płukania ust i telewizora ostrzegają, nabywcę/użytkownika, że nie biorą odpowiedzialnosci za sprzęt niewłaściwie użytkowany.

  0
 • marek

  Widocznie michaB łowisz na cienkie plecionki. Ja na Bugu stosuję 20lb i wszystkie mustady prostuję do pionu nie nadwyrężając się. Myślałem że mustad to mustad-renoma a raczej legenda tej firmy skłoniła mnie do zakupu większej ilości tych główek:)

  0
 • Seba

  No ale masz do góry przykład na zdjęciach - na jednym hak odgięty, na innym hak który pękł. Niewiem dlaczego piszesz że to niemożliwe

  0
 • michaB

  Używam główek Mustad Classic od kilku lat i nigdy nie miałem z nimi problemów. Coś mi tu nie pasuje w tym co niektórzy z kolegów piszą, no bo albo pękają albo się nadmiernie odginają. Połączenie jednego i drugiego jest nie możliwe. Albo drut jest za twardy ( wtedy hak może pękać ) albo za miękki ( wtedy się rozgina ale na pewno nie pęknie)Na te same główki łowi liczne grono moich kolegów i podobnie jak ja nie zgłaszali nigdy żadnych uwag. Pozdrawiam

  0
 • marek

  Chyba sobie jaja robicie tym sprostowaniem, kupiłem ostatnio 60szt różnej gramatury classicow i wszystkie rozginają się jak najtańszegłówki dostępne na rynku... Do Gamakatsu im daleko, lepsze są już nawet dragon v point speed...

  0
 • Rafał

  Używam tych główek z przyczyn czysto ekonomicznych, tak więc co do ceny uważam, że jest to faworyt. Co do wymienionych wad dodałbym luźne obsadzenie ołowiu, rusza się nawet na nowych główkach, nie wpływa to na samo łowienie, ale też może być przyczyną pękania (chociaż głównie na nie łowię to może miałem 1 taki przypadek).

  0
 • Janek

  Gamakatsu to mój faworyt od wielu wielu sezonów. Od zeszłego sezonu przeszedłem jednak na rodzime V-Pointy i powiem szczerze, że od Gamakatsu odstają niewiele. Gamakatsu używam do zbrojenia większych gum. Jeszcze mnie nie zawiodły

  0
 • Jurek

  Janku , dzięki Ci bardzo za odpowiedz . Co sądzisz o główkach Gamakatsu ? Pozdrawiam .

  0
 • Janek

  Jurku, Ja od dłuższego czasu użytkuję V-Pointy Dragona. W przeciwieństwie do testowanych Mustadów, główka V-Point ma inaczej wyprofilowany łuk kolankowy przez co hak jest mniej podatny na odkształcenia, co przekłada się na wytrzymałość. Ja jestem z nich zadowolony. Wśród Mastadów są też dobre główki (oprócz omawianych Classic'ów). Tych też używałem ale przeszedłem na V-Pointy

  0
 • Jurek

  Używam tych główek od dawna,zdarzały się odgięcia haka ale nigdy bym nie pomyślał,że tak słabo przejdą test.Jakich firm główki polecacie?

  0