×

Uwaga

Please enter your Disqus subdomain in order to use the 'Disqus Comments (for Joomla)' plugin. If you don't have a Disqus account, register for one here

Nóż Ka-Bar FIN Folder

Ka-Bar - FIN FolderDobry i funkcjonalny nóż nad wodą to nieocenione narzędzie. Jego użyteczność wielokrotnie pomoże nam w szybkim dostosowaniu wędkarskiego ekwipunku do warunków panujących nad wodą, a czasem ułatwi drobne naprawy. Dokładnie przyjrzeliśmy się składanemu nożowi firmy Ka-Bar.

                                                      


Charakterystyka ogólna

Model Fin Folder został zaprojektowany jako nóż codziennego użytku. Nie jest to ani wielofunkcyjny multitool, ani prosta finka. Fin-Folder to mocny, składany nóż, który powinien służyć nam pomocą przy wielu prostych zadaniach nad wodą. Producent dumnie opisuje swój produkt jako bardzo wytrzymały i funkcjonalny. Chwali się też tym, że Ka-Bara Fin Folder został zaprojektowany przez Petera Janda. Dla nas jak zwykle najważniejsza będzie funkcjonalność i test na polu walki nad wodą. Zapraszamy.
Ka-Bar - FIN Folder
Nóż Ka-Bar Fin Folder

Jakość i wykonanie
Nóż wykonany jest z dużą dbałością o szczegóły. Wszystkie elementy ładnie do siebie pasują, co wpływa na idealne spasowanie poszczególnych części. Ciekawym rozwiązaniem, które w bardzo praktyczny sposób ułatwia otwieranie ostrza noża, jest zastosowanie wygodnego otworu na ostrzu.  Samo ostrze zostało wykonane z dobrej jakości stali AUS 8A SS. Przed samoczynnym i nieplanowanym zamknięciem zabezpiecza wzmocniona, stalowa blokada liner lock. Nóż ma osadzone ostrze pod niewielkim kątem. Bardzo ważnym elementem jest rękojeść, którą w naszym nożu wykonano również ze stali nierdzewnej. Rękojeść jest trwała i mocna. Na jej brzegach zaprojektowano miejsce do osadzenia kciuka. Za pomocą specjalnego otworu w rękojeści możemy zaczepić nóż do smyczy lub klipsa.
Nóż Ka-Bar - FIN Folder

Ka-Bar - FIN Folder
Parametry techniczne:
Stal: AUS 8A SS
Długość całkowita: 173mm
Długość ostrza: 70mm
Waga: 158g
Kąt ostrzenia: 15st.

Cena
Nóż nie jest tani. Mimo zastosowania dobrych materiałów oraz reklam, wykorzystujących znane nazwisko,  najważniejsza pozostaje funkcjonalność i jakość działania. W naszej opinii wydatek około 225 zł za testowany nóż to zbyt dużo.
Ka-Bar - FIN Folder
Przeznaczenie
Ka-Bar FIN Folder to prosty nóż do ogólnego zastosowania. Producent oznacza ponadto swój produkt jako nóż taktyczny. Do zastosowań wędkarskich powinien w prosty sposób pomóc w przygotowaniu obozowiska, ułatwić nam wykonanie drobnych czynności, jak przecięcie liny, czy choćby naostrzenie kijka pod pieczone kiełbaski. Od dobrego noża oczekujemy wytrzymałości, doskonałej jakości ostrza, które nie będzie się tępić oraz ergonomicznego uchwytu. To cechy podstawowe. Nóż musi dobrze leżeć w ręku i być maksymalnie użyteczny.
Ka-Bar - FIN Folder nóż
W akcji
Niestety, doskonale wykonany i drapieżnie wyglądający nóż jest świetny, jednak do bardzo krótkich prac. Jego zastosowanie przy bardziej skomplikowanych zadaniach jest trudne, bowiem rękojeść szybko męczy palce i dłoń. Ostrze jest wyjątkowo ostre, jednak nie da się operować testowanym Ka-Bar'em przez dłuży czas. Cały problem leży w kanciastej i trudnej w utrzymaniu rączce. Szkoda, bo ten detal niweluje zarówno prace projektanta, jak i sprowadza do zera jakość zastosowanych materiałów.
Nóż uniwersalny Ka-Bar - FIN Folder
Ogólne wrażenie
Szkoda, że tak dobrze wykonany i zmyślnie zaprojektowany produkt, został zniszczony przez jeden bardzo drobny, acz istotny element. Staraliśmy się nóż chwytać na wiele sposobów, upatrując błędów w niepoprawnym chwycie, dużych dłoniach i innych cechach budowy nadgarstka. Nic z tego, palec wskazujący dość szybko został odznaczony przez kanciastą rękojeść, przez co nawet zwykłe struganie szpikulca pod kiełbaski okazywało się męczące. Nie tego spodziewaliśmy się po produkcie za ponad 200 zł.
Ka-Bar - FIN Folder
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
- jakość / wykonanie 8
- cena - 4
- przeznaczenie – 4
- w akcji - 2
- ogólne wrażenie 3

Średnio – 4,2

Zalety  Wady 
- doskonałe wykonanie i spasowanie elementów,
- zastosowanie dobrej jakości materiałów, 
- nieporęczna rękojeść,      
    

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,  
 7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski


Skomentuj test na FORUM

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • MichaB

  Macieju, tak miedzy przyjaciółmi :-). Pewnie jest tak jak mówisz. Tylko strona nosi tytuł: "testy sprzętu wędkarskiego". Myślę, że to jednak trochę krzywdzące i może trzeba doprecyzować kategorię oceny dla artykułów "niewędkarskich". Nawet w wędkarstwie noże maja dość precyzyjne przeznaczenie. Nie będę miał żalu do sprężystej klingi przeznaczonej do filetowania za to, że wygina sie przy struganiu kołka na kiełbasę albo ze niezbyt nadaje się do odcinania głów czy skrobania ryby. Łowię już ponad 40 lat, kocham także noże i mam ich kilka...naście :-). Wiele utopiłem, zjechałem czy zgubiłem na rybach... no i jak czytam za co kabarek dostał dwa punkty w kategorii w "akcji": "Szkoda, bo ten detal niweluje zarówno prace projektanta, jak i sprowadza do zera jakość zastosowanych materiałów...<br />Szkoda, że tak dobrze wykonany i zmyślnie zaprojektowany produkt, został zniszczony przez jeden bardzo drobny, acz istotny element"... To nie jest uczciwa opinia o nożu tylko brak wiedzy. A na marginesie to cieszę się , ze jest taka strona, śledzę uważnie i cierpliwie, do Tackle tour jeszcze trochę brakuje ale odwagi i do przodu :-) <br />

  0
 • Maciej Śliz

  Michale, przeczytałem twój wpis i muszę się wypowiedzieć. Nie chce się wypowiadać na wyrost ale w teście wskazane jest, że jest to nóż taktyczny. Zwracam też uwagę na inną kwestię - nóż był testowany przez wędkarzy pod kątem funkcjonalności i przydatności właśnie dla tej grupy zapaleńców, pomimo tego, że nie posiada przeznaczenia stricte wędkarsko - turystycznego. Znasz wędkarza, który idzie nad wodę z odpowiednimi rękawiczkami bo operowanie nożem wymaga ich użycia ? Przetestowali Kabara nad wodą i podzielili się sugestiami. Wniosek - nóż posiada niewygodny uchwyt. Wg mnie to istotna informacja dla tych, którzy chcieliby kupić Kabara właśnie z przeznaczeniem innym niż militarne. Ot taka moja przyjacielska opinia, opinia wędkarza...<br />W mojej wizualnej ocenie Kabar wydaje się być wytrzymały, choć mnie i tak odpycha cena. Pozdrawiam

  0
 • Michał

  Taka mała przyjacielska uwaga: przed oceną noża warto zdobyć nieco wiedzy ogólnej na temat noży, ich rodzajów i przeznaczenia. Wydaje mi się, ze oceniany przez Was Ka-bar należy do noży taktycznych, których używa się w odpowiednich rękawiczkach. To nie jest nóż z przeznaczeniem wędkarsko turystycznym. Można oczywiście bagnetem obierać jabłka ale są do tego odpowiedniejsze narzędzia i pewna nieporęczność bagnetu w tej czynności nie jest jego wadą. Wasza ocena grzeszy brakiem kompetencji i jest krzywdząca dla Ka-bar`ka.

  0