St. Croix Avid X 70MLF

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wraz z początkiem sezonu 2015 amerykański producent wędek St. Croix wprowadził do swojej oferty nową linie kijów spinningowych o nazwie Avid X AX70MLF. Seria klasycznych Avidów to prawdopodobnie najbardziej uznana i najlepiej rozpoznawana grupa, spośród całej palety St. Croix. Z wielką ciekawością podeszliśmy do wnikliwych oględzin nowego dziecka zza oceanu.

Charakterystyka ogólna

W palecie wędek Avid X znajdziemy dosłownie kilka wędek, o wąskim przeznaczeniu i ściśle określonej charakterystyce. Z jednej strony design nawiązuje do niemal kultowych już Legend Tournamentów, z drugiej zaś producent wykorzystał znany od wielu lat blank Avid SC III. Tego rodzaju mariaż zrodził nam tańsze wędziska, o charakterystyce przypominającej TBS lub LTWS. To z kolei wielu mniej zamożnym klientom ułatwia nabycie specjalistycznej sandaczówki czy okoniowi za stosunkowo niewielkie pieniądze.

06-avidx

21-avidx

Jakość i wykonanie

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, Avid X absolutnie nie przypomina swojego starszego brata, czyli klasycznego Avida. Zdecydowanie bliżej mu do pozycjonowanej wyżej serii Legend Tournament. Producent uzyskał tego typu sytuację dzięki dzielonej rękojeści, w której osadzono uchwyt Fuji. Sporą innowacją jest zastosowanie dodatkowego wyposażenia, jak przelotki Kigan Z Micro Guide, oraz elementy wykończenia jak uchwyt przynęty i ringi również firmy Kigan. Wykorzystywane w wielu seriach przelotki Kigan Master to amerykańskie odpowiedniki popularnych Fuji. W testowanym Avid X Kigan Z to bezpośredni odpowiednik Fuji K Series. Blank oczywiście został wykonany podobnie jak w poprzednich Avidach, czyli SC III oraz technologii IPC Integrated Poly Curve.

38-avidx

34-avidx

35-avidx

36-avidx

37-avidx

39-avidx

Przelotki jak zwykle w St. Croix zostały zamocowane za pomocą podwójnych nici Goden Broad i pokryte podwójnym lakierem Flex Coat.
Wędki charakteryzują się nowoczesnych designem i starannym wykonaniem.

40-avidx

20-avidx

24-avidx

22-avidx

42-avidx

Przeznaczenie

Testowany model Avid X 70MLF to charakterystyczny kij wykorzystywany za oceanem do uniwersalnego wędkowania. W polskich warunkach MLF-y to kije przeznaczone do łowienia okoni na nieco cięższe niż zwykle przynęty, oraz do lekkiego łowienia sandaczy. Dokładnie w ten sam sposób nasz redakcyjny kij Avid X został przez nas zastosowany.
Testowym modelem łowiliśmy na przynęty od 4 g do około 15 g (główka) plus przynęta. Stosowaliśmy go do połowu okoni i sandaczy, ale celowo na koniec zestawu wiązaliśmy niewielkie woblery, aby sprawdzić jak Avid będzie się sprawdzał.

08-avidx

01-avidx

W akcji

Avid X nacechowany jest parametrami, które szczególnie lubiane są przez polskich wędkarzy. Kij posiada spolegliwą i finezyjną cześć szczytową, która pozwala na operowanie drobnymi przynętami. W wielu sytuacjach pozwala na obserwowanie delikatnych brań, a nawet wyczuwanie struktury dna. Co ciekawe, miękka szczytówka wraz z obciążeniem progresywnie wchodzi w półparaboliczne ugięcie, ukazując tym samym olbrzymi zapas mocy w dolniku. Dzięki tej specyfice uzyskujemy odpowiednie narzędzie to łowienia sandaczy czy okoni. Mocny dolnik pozwala na pewne zacięcie ciężkiej ryby, a miękka szczytówka nie pozwoli na odczepienie się nawet figlarnemu okoniowi.

07-avidx

02-avidx

03-avidx

04-avidx

05-avidx

Kolejny raz St. Croix uzyskuje najwyższe noty za akcję w swoich wędkach. Oczywistym jest to, że kije posiadają ogromną czułość, która w tej klasie wędek jest niemal standardem.

09-avidx

10-avidx

11-avidx

12-avidx

13-avidx

14-avidx

15-avidx

16-avidx

23-avidx

25-avidx

26-avidx

27-avidx

28-avidx

29-avidx

30-avidx

31-avidx

Cena

Prawdopodobnym zamysłem producenta było stworzenie tańszej wersji Legend Tournament, czyli wędek o dość specjalistycznym przeznaczeniu. Nowy kij z 15-letnią gwarancją kosztuje nieco więcej niż 900 zł. W zestawieniu z TBS wypada około 20% taniej. W ten sposób możemy stać się posiadaczem wędki o zbliżonych parametrach za mniejsze pieniądze.

32-avidx

18-avidx

19-avidx

Ogólne wrażenie

Śmiało możemy stwierdzić, że Avid X AX70MLF to bardzo udany pomysł amerykańskiego producenta. Z jednej strony jest rozwinięciem niezwykle uniwersalnych wędek Avid, a z drugiej przypomina popularne w Polsce TBS. Wędkę cechują bardzo dobre paramenty użytkowe, a jej główną zaletą jest zestawienie ceny z bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi.

17-avidx

  

Zalety                                          Wady                             
- przeznaczenie
- akcja
- brak

                                          

Wędka St. Croix Avid X AX70MLF została dostarzona przez sklep wędkarski Corona Fishing

 

 

w Wędki

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • Jacob

  Interpersonal intelligence is probably the most overlooked, underutilized skill sets. In school, as we form our careers or level-up our professional life we often think about technical skills http://liviconvocationalinstitute.com.ng/members/jikata77/

  0
 • Irek

  Kijek fajny ale te plastikowe elementy uchwytu to jakaś porażka. Ta tuleja od góry po kilku rzutach powędrowała do pierwszej przelotki...trzeba było wkleić:-) Starsze wersję uchwytów były ładniejsze, te obecne X'y zbyt plastikowate.

  0
 • Cabage

  Jeśli chodzi o wodę stojącą i 4" gumę to mi najlepiej łowi się już od 5 - 12/13g., jeśli będzie to keitech 4" to spokojnie można założyć główkę 16-17g. Mówię tu o łowieniu z łódki.
  Ja łowię też na tego AXS70MLF2 kogutami 22-25g i też bez większego problemu się nimi rzuca... W miniony weekend trafił mi się właśnie na koguta leszcz 67cm i to już była zabawa :)

  Kijkiem spokojnie obrzucasz woblerki kleniowo okoniowe , Nawet 3-4cm, warunkiem będzie w miarę cieńka żyłeczka. Ja osobiście łowię 0,16mm ale 0,18 spokojnie też się rzuci. Bardzo ale to bardzo fajnie łowi się tym kijkiem na cykad i wirujące ogonki.

  Kij drogi ale godny polecenia !!

  0
 • groch777

  Dzisiaj lowilem nim, 6gr główką z 6 i 7 cm cieniutkim kopytkiem ;) pełen komfort i niezłe rzuty.
  Maksymalne obciążenie jakie założyłem... Przyznam się ze to nie do pomyślenia, ale 28gr na 11m głębokości żeby przy dużym uciągu sięgnąć sandacze w 'rynnie' :D
  I dawał radę! Czuję że ten rok, to będę głównie nim łowić wszystkie drapieżniki :D
  ( mój to MF )

  0
 • Pweł

  Ile faktycznie gramów ogarnie( komfortowe rzuty i dobre podbicie przy opadzie) ten Avid przy 4 calowych gumach?

  0
 • groch777

  Aha, chciałbym dodać że testowałem go z brzegu na Odrze, ale będę nim łowić głównie z łódki. Co do długości rzutów to ja nie widzę różnicy, nikt mi nie wmówi że krótki kij nie rzuca w zbliżonym dystansie, bo sam nim miotam bardzo daleko.

  0
 • groch777

  Czesc!
  Jakiś czas temu nabyłem AXS70MF2.
  Na sucho wydawał się bardzo sztywny, za sztywny jak na opad do 18gr, ale nad wodą wyszło szyglo z worka... Założyłem na łdzień dobry około 21gr+guma 9cm i pierwszy rzut, elegancko cały pięknie pracuję, choć lekko przytlumiony jak na mój gust. Zmniejszamy do 18+guma 7cm i diametralnie się zmienia wszystko. Kijek bardzo pięknie pracuję w szczycie, każdy kamień,mog,piasek na dnie wyczuwam w dłoni.
  Zmniejszam obciążenie i dalej testuje. Doszedłem do 5gr + guma 7cm i nic na czułości nie straciłem...
  Obawiałem się tego ze za 980zl będę miał kij głównie pod sandacza... A tu niespodzianka! Obsługuje mi okoniowe przynęty, nie tracąc nic ze swoich właściwości. Też miałem okazję złowić jako Przyłów bolenia okolo 60cm i stwierdzam że musiałby ważyc z 9kg żeby zrobić na tym kiju wrażenie bo piękna pracą szczytowa z lekkim ugieciem środkowej części blanku bolek został wycholowany jak okonek.
  Później przezbroilem go na drop-shot'a obciążenie 14-18gr + guma keitech 5cm to idealne połączenie, ale głównie pracuje szczytowo więc nie każdemu taki drop pasuje jak np mi. Jest to w moim odczuciu uniwersalny kij, do tego piekielnie szybki i czuły.
  Szczerze polecam. Chodz ja musiałam się "szarpnać" by go nabyć.
  A już myślę nad kolejnym...

  0
 • Lukasz

  Witam,<br />Noszę się z zamiarem zakupu AXS 70mf2 nie mam możliwości obejrzenia kijka, więc chciałbym podpytać kolegów chętnych udzielić mi kilku informacji, którzy mieli lub mają z nim styczność o jakiekolwiek opinie. Dokładnie chodzi mi o model 70mf2. <br />Jaka waszym zdaniem gramatura jest już dobrze wyczuwalna w dolnym zakresie i max w górnym zakresie plus rozmiar gumy. <br />Zamierzam łowić nim głównie z brzegu na dużej rzece sporadycznie z łódki i jakieś jezioro. <br />Nigdy nie użytwałem tak krótkich wędęk z brzegu, więc nie wiem czy ta długość będzie najlepszym wyborem na dużą rzeke., kijek jaki obecnie używam to AVS90MHF2. <br />Za wszelkie info i pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam.

  0
 • cabage

  Mam dokładnie AXS70MLF2 w 2 kawałkach.. Kijek opisany do 11 g C.W. , szczupaka 60 cm wyciągnął na klatę w kilka chwil... Bardzo, ale to bardzo czuły kij. Zmiana struktury dna, leniwe branie ryby jest natychmiastowo wyczuwalne. Nie jestem obrońcą ani fanatykiem ST.Croix-a i kije mogły by być tańsze bo rzeczywista ich wartość jest niższa - ale pomimo ceny i mankamentów w postaci nadlewek lakieru - kije godne polecenia !!<br />Poprzednio łowiłem Fenwickiem HMG, Walleyem,Diaflexem , Dragonem HM i nie twierdzę że są to złe kije - ale mi nie podpasowały :) Nowy Avid X do 11g na bardzo długo zawita w moim arsenale :)

  0
 • Rav

  Mój świeży nabytek to Avid x axs70mf czyli delikatnie sztywniejsza odmiana od testowanego. Miałem obawy przed tak krótkim kijem, bałem się o długość rzutów z brzegu ale mniejsze rzeki obsługuje idealnie, uparłem się na jedno skład i nie żałuje, pierwsze wrażenia super! Oby tylko długo nie złapał mróz, żeby mieć czas na dalsze testy. Jak złowię coś naprawdę dużego podzielę się z Wami swoimi wrażeniami z pracy wędki!

  0
 • Rav

  Zakupiłem Avida x axs70mf pierwsze próby połowów wychodzą świetnie polecam

  0
 • Remik FT

  TBS - St.Croix Legend Tournament Bass Spinning<br />LTWS - St.Croix Legend Tournament Walleye & Musky Spinning

  0
 • Piotrek

  Ciekawe czy lakier na przelotkach też będzie tak pękał jak na Avid-ach IPC...

  0
 • Jan

  Panowie panowie Czy ten test jest tylko dla znawców wędek St Croix? Używacie skrótów TBS lub LTWS choć pewnie 90% czytających nie będzie miało pojęcia o jakie wędki chodzi

  0
 • cabage

  Świetny kij do średniego spina... Duży okoń, sandacz i szczupak na lekko. Szybka i głęboka praca pod rybką.

  0