Okuma Safina Pro SPa 25

Okuma Safina Pro SPa 25Okuma posiada w swojej ofercie szeroką gamę kołowrotków. Tym razem skupimy swoją uwagę na modelu o mocno uniwersalnym przeznaczeniu. My pozostaniemy jednak przy testach spinningowych. Czy kołowrotek podoła zadaniu? O tym przekonacie się w dalszej części recenzji. Zapraszamy do testu Safiny Pro SPa 25.

Charakterystyka ogólna

Omawiany kołowrotek oferowany jest w kilku wariantach wielkości (25, 30, 30M, 35 oraz 40). Tym razem do testów trafił najmniejszy z oferowanych modeli. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, uniwersalizm sprzętu sprawdziliśmy przy licznych próbach łowienia metodą spinningową. Naszymi łowiskami były głównie wody rzek nizinnych. A więc po kolei…

Okuma Safina Pro SPa 25

Okuma Safina Pro SPa 25
Okuma Safina Pro SPa 25

Jakość i wykonanie
Pierwsze wrażenia po wzięciu sprzętu do ręki są jak najbardziej pozytywne, tym bardziej, że znamy cenę zakupu kołowrotka. Całość wygląda schludnie. Kołowrotek w wielkości 25 jest niewielki. Obudowa kołowrotka oraz rotor wykonane zostały z kompozytu grafitowego co można wyczuć w masie kołowrotka (niespełna 220g). Uwagę zwraca duraluminiowa szpula główna w ciemnej barwie. W zestawieniu z jasnym korpusem, całość prezentuje się nieźle. Szpula jest stosunkowo pojemna jak na swoją wielkość i pomieści 210 m żyłki o średnicy 0,20 mm. Na pewno jest to pojemność wystarczająca i niekiedy bez nawinięcia podkładu się nie obejdzie. Podobne parametry oferuje szpula zapasowa (ta jest niestety wykonana z kompozytu grafitu). Szkoda…Nawinięta linka o średnicy 0,20 mmBlokada biegu wstecznego umieszczona pod kołowrotkiem

Okuma Safina Pro SPa 25

Producent nie oszczędzał na nowinkach technologicznych. W kołowrotku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań (do zapoznania się ze szczegółami odsyłamy do katalogu producenta). Na uwagę zasługuje system posuwu szpuli EOS oraz multitarczowe sprzęgło hamulcowe.
Kołowrotek został wyposażony łącznie w 4 łożyska (3 kulkowe oraz łożysko rolkowe).
Jeszcze przed intensywną eksploatacją kołowrotek pracuje płynnie, kabłąk zbija się lekko. Przełącznik blokady bied wstecznego umieszczono pod kołowrotkiem. Czas zatem wyruszyć na „poligon” wędkarski.

Okuma Safina Pro SPa 25

Okuma Safina Pro SPa 25

Okuma Safina Pro SPa 25

Okuma Safina Pro SPa 25

Przeznaczenie
Producent określa kołowrotek jako sprzęt o typowo uniwersalnym zastosowaniu. Kilka wariantów wielkości pozwala dobrać kołowrotek do odpowiedniej metody łowienia (od odległościówki, pickera, Feddera po spinning). Z uwagi na wielkość testowanego modelu, optymalnym jest wykorzystywanie go przy łowieniu niewielkimi przynętami, stawiającymi  wodzie niewielki opór. Sprawdzi się również jako element składowy zestawu podlodowego.

Okuma Safina Pro SPa 25

Okuma Safina Pro SPa 25

Cena
Niewielka cena zakupu to najmocniejsza strona Safiny. Kołowrotek w wielkości 25 to wydatek w granicach 105 – 115 zł. Za tyle można nabyć sprzęt w internetowych sklepach wędkarskich. Wkomponowanie się w najbardziej popularny cenowo segment rynku jest niezłym posunięciem producenta. Czy jednak niewielka cena zakupu powinna skusić przyszłych nabywców.

Okuma Safina Pro SPa 25

Praca
Pierwsze wyprawy, pierwsze wrażenia…. Model 25 nie jest sprzętem, który jest w stanie wytrzymać intensywne łowienie średnimi przynętami. Obrotówki stawiające większy opór w wodzie, większe wahadłówki nie pozwalają na zbyt komfortowe łowienie. Po dosyć szybkim czasie staje się wyczuwalna praca wewnętrznych mechanizmów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że do takiego łowienia lepiej będą się sprawdzały większe modele, choć musieliśmy to sprawdzić.
Kołowrotek pracuje nieźle, gdy spinningujemy niewielkimi przynętami (małe woblerki, obrotówki, gumki). Wtedy komfort łowienia jest na tyle zadowalający, że nie martwimy się niepokojącymi odgłosami wydobywającymi się z wnętrza młynka.
Safina Pro 25 stosunkowo równo nawija żyłkę o niewielkiej średnicy. Gdy mamy do czynienia z grubszymi linkami, wówczas nie jest już tak cukierkowo. Szeroka rolka prowadząca żyłkę trzyma ją pewnie na swoim miejscu. Kabłąk zbija się sprawnie, cicho, nie zakleszcza się.
Na uwagę zasługuje praca hamulca. To kolejna mocna cecha Safiny Pro. Linka oddawana jest równo, nie doświadczyliśmy zakleszczeń podczas startu hamulca jak to ma miejsce w kołowrotkach innych producentów i to z wyższej półki cenowej. Hamulec ma szeroki zakres siły hamowania, choć w naszej opinii jego ustawianie jest zbyt mało precyzyjne. Za mało precyzyjne. Dużo czasu musi minąć nim wędkarz nabierze wprawy i będzie ustawiał hamulec w położeniu które go najbardziej zadowoli. Jest to szczególnie ważne gdy ktoś będzie chciał nabyć Safinę do połowu chociażby kleni.

Okuma Safina Pro SPa 25

Korbka nie posiada mechanizmu szybkiego składania. Szkoda, bo byłoby to rozwiązanie wskazane. Nadmieńmy, że podczas testów nie pojawiły się deprymujące luzy w miejscu łączenia z korpusem. Niewielki luz oczywiście pojawił się, ale nie należy tego traktować jako wady. Uchwyt korbki jest wygodny. Pokrycie antypoślizgowym materiałem pozwala na pewne przyleganie do palców użytkownika.
Producent wskazuje, że hamulec posiada tzw. Hydro Block, czyli zabezpieczenie hamulca przed wodą. Dobre rozwiązanie, jednakże przy intensywnych, długotrwałych opadach deszczu na nic się zda. Woda i tak pójdzie do środka choć niekoniecznie w tym miejscu. Wówczas praca kołowrotka staje się bardziej wyczuwalna.
Najszybciej zużycie kołowrotka zaobserwujemy na obudowie. Szybko pojawiły się rysy, choć odpryski lakieru nie wystąpiły. Po dłuższej eksploatacji stała się również wyczuwalna praca wewnętrznych mechanizmów.

Okuma Safina Pro SPa 25

Ogólne wrażenie
Kołowrotek Safina 25 to pozycja w katalogu Okumy, która może zainteresować niejednego wędkarza. Nie jest sprzętem dla każdego, bo skierowana jest głównie do osób mniej wymagających, łowiących raczej weekendowo. Mocnej, częstej eksploatacji nie przetrwa. Wielkość 25 przy spinningowaniu predysponuje raczej do finezyjnego łowienia. Okonki, klenie, wzdręgi, łowienie spod lodu. Tutaj Safina będzie sobie radziła. Mocną stroną jest atrakcyjna cena zakupu. Przy prawidłowej eksploatacji kołowrotek powinien wytrzymać 2-3 sezony. Jeżeli coś się wydarzy, nie zapominajmy o pięcioletniej gwarancji producenta.

Okuma Safina Pro SPa 25

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:

Zalety 

Wady 

- cena,
- 5 letnia gwarancja,
- praca hamulca,                    

- mała precyzja regulacji siły hamowania,
- niewielka precyzja nawijania grubszych linek,
- sprzęt dla wędkarzy weekendowych,

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,  
 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • Jacek

  Michał, rozkręciłeś i nie potrafiłeś właściwie skręcić - za mocno dokręciłeś. Tulejki mają to do siebie, że dokręca się je z określoną mocą, w serwisie robią to kluczem dynamometrycznym. Wiem o tym, bo sam używam safinę pro do spławiczka. Dobry kołowrotek w dobrej cenie.

  0
 • michal

  W rolce jest tulejka(rozkrecalem),podobnie jak w shimaniakach tanszych tylko ze przy plecionce i cienkiej zylce stoi deba,zwrocilem kolowrotek do sklepu.nie polecam

  0
 • Gracjan

  Mój znajomy (zawodnik z okręgu) pozbył się Exage w tydzień po zakupie i kupił małą Salinę Okumy.

  0
 • adam

  Mam okumke i u mnie robi już 2 sezon z cięzkimi woblerami i jest ok.Mam też shimano exage2500 i on już stuka a jest na pstągi i mniejsze ryby...

  0
 • 4duS

  Witam posiadam safina Pro i impact w wersj Match poza kolore kołowrotki niczym sie nie różnią. Impact minimalnie lepiej nawija.

  0
 • adaddm

  Mam i jest ok .A łowie czściej niz weekendowo

  0
 • Gerard

  rozmiar 30 jest bardzo dobry do ultralajtowego spinningu, przepływanki, quivertipa na płocie. Model większy nadaje się do lekkiego spinningu, lekkiego feedera i gruntówki w wodzie stojacej np. na karasie, leszcze, liny przy brzegu. Możesz też łowić w rzece, ale poza nurtem. Jak za tę cenę, to kołowortek o.k.

  0
 • Waldek

  W końcu do jakiej metody połowy ta Okuma się nadaje?

  0
 • Piotrek

  Czym się różni kołowrotek okuma safina pro od okumy impact oprócz koloru? Z góry dzięki za odpowiedź :).<br />

  0
 • Jacek

  witam, od maja łowię Safina Pro 30 do przepływanki wiślanej i śmiga bez problemu. Jak dla mnie to dobry kołowrotek, wytrzymał hol brzan ważących 0,6-4,8 kg, kilkanaście silnych kleni z nurtu i 4 leszczy pod 3 kg. Wędzisko to bolonka. Na marginesie dodam, że wszystkie złowione ryby uwalniam, do czego wszystkich zachęcam.<br />pozdrawiam wędkarzy!

  0
 • mufin

  Mi się ta okuma rozsypała. Niestety

  0
 • REX

  Quality egal - Shimano exage 1000/2500.!!!

  0