Świder do lodu Radomski 150mm

Z roku na rok na naszym rodzimym rynku wędkarskim pojawia się co raz to więcej specjalistycznego sprzętu, przeznaczonego do wędkarstwa podlodowego. W porównaniu z poprzednimi latami, dobre sklepy wędkarskie zaopatrzone są w przeróżne przynęty, kombinezony, siedziska, no i oczywiście narzędzia najważniejsze - świdry i pierzchnie. Tym razem specjalnie dla fanów podlodowego łowienia przedstawiamy świder Radomski - wykonany i zaprojektowany w Polsce.


Charakterystyka ogólna
Dostęp do różnorodnych modeli świdrów podlodowych stawia przed potencjalnym klientem pewien problem. Z jednej strony będziemy mogli kupić niedrogie, bo kosztujące około 150zł wiertła rosyjskie lub lokalnie produkowane w Polsce. Z drugiej strony znajdziemy świdry renomowanych firm ze Skandynawii. Te produkty będą czasem trzy, a nawet czterokrotnie droższe. W tańszej grupie znajdziemy popularny wśród niektórych wędkarzy świder radomski. Stosunkowo prosta konstrukcja, dość podstawowe wykonanie i atrakcyjna cena. To cechy, które przemawiają za „Radomiakiem” jeszcze przed zakupem w sklepie. My dokładnie przyjrzeliśmy się świdrowi nad wodą, wiercąc setki dziur w przeróżnych warunkach.

Świder do lodu – Radomski 150mm
Świder Radomski 150 mm

Jakość i wykonanie
Jeśli chodzi o jakość wykonania, w porównaniu z osławionym już Tonarem, Radomiak  niczym nie ustępuje. Jest solidny i dobrze spasowany. No, ale po kolei. Ostrze podobne jak w świdrze rosyjskim, osadzone jest na dwóch śrubach. Ślimak jest równy, bez zakrzywień. Farba wykorzystana do malowania bardzo dokładnie i równo pokrywa produkt. Po dwóch sezonach użytkowania nie stwierdziliśmy odprysków czy ubytków farby. Motylek skręcający i stabilizujący dwie części świdra dobrze spełnia swoje zadanie. Mamy jednak drobną uwagę odnośnie wykończenia plastikowych uchwytów, które nie zostały wykonane najdokładniej.  Chodzi o drobne wypustki i nadlewki plastiku, które podczas intensywnej pracy nieco przeszkadzają. Oczywiście można ten temat w prosty sposób zniwelować, choćby wycinając ostrym nożykiem wystające kawałki plastiku. Inną sprawą jest sam materiał z którego wykonano rączki. Jest on raczej śliski, zimny, a mówiąc wprost mało ergonomiczny.

Świder do lodu – Radomski 150mm
Równy ślimak, bez zakrzywień

Świder do lodu – Radomski 150mm
Każde ostrze osadzone na dwóch śrubach

Świder do lodu – Radomski 150mm
Farba równo pokrywa całą konstrukcję

Świder do lodu – Radomski 150mm
Wykonanie uchwytu nie jest dokładne

Świder do lodu – Radomski 150mm
Widoczne nadlewki plastiku...


...jak również ubytki. Uchwyt jest mało ergonomiczny

Świder do lodu – Radomski 150mm
Motylek skręcający i stabilizujący

Świder do lodu – Radomski 150mm

Cena
Cena za świder radomski o rozstawie ostrzy 150mm oscyluje w granicach 150-180zł. To podobna wartość, jaką trzeba zapłacić za świder rosyjski. W porównaniu z wiertłami szwedzkimi cena wydaje się być bardzo atrakcyjna.

Świder do lodu – Radomski 150mm

W akcji
Radomiak na lodzie spisuje się całkiem przyzwoicie. Nie należy on do wierteł wyjątkowo gładko wchodzących w lód, jednak komfort pracy jest zadowalający. Oczywiście najłatwiej będzie nam się wierciło w jednolitym lodzie o grubości do 30-40cm. Radomiak nie ma regulowanej wysokości, co w przypadku grubszego lodu może nieco przeszkadzać wysokiemu wędkarzowi. Testowany świder nieznacznie gorzej sprawdza się na lodzie nierównym, pokruszonym i bardzo zmarzniętym. Wówczas będziemy musieli się odrobinę mocniej napracować.
Sporym utrudnieniem dla wędkarzy, planujących wielosezonowe wiercenie za pomocą Radoskiego świdra, będzie bardzo ograniczona dostępność wymiennych ostrzy oraz ostrzałek. Szczególnie z tego powodu należy zwracać uwagę na tendencje do samoczynnego odkręcania ostrzy, które niestabilnie przymocowane szybko się niszczą.

Świder do lodu – Radomski 150mm

Świder do lodu – Radomski 150mm

Świder do lodu – Radomski 150mm

Ogólne wrażenie
Stosunkowo fajny i stabilny świder. Dobrze wykonany i trwały. Nie jest to jednak produkt dla wędkarzy, którzy aktywnie poszukują okoni, wiercąc dziesiątki dziur w lodzie. Stosując testowane wiertło najlepiej będzie nam się wędkowało w poszukiwaniu ryb na niewielkim obszarze, w sytuacji, gdy nie będziemy mieli potrzeby wiercenia wielu otworów.

Świder do lodu – Radomski 150mm

OCENA KOŃCOWA - punktowanie:

Zalety  Wady 
- Cena
- Jakość wykonania      
                                                 
                                                     
- Niezbyt łatwe wiercenie w nierównym lodzie
- Trudna dostępność części zamiennych 
- Brak regulacji wysokości
- Tendencja do samoczynnego odkręcania się ostrzy

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,  
 7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • Pwel

  brak czesci zamiennych

  0
 • Maciej

  Wędkuję, z lodu, od wielu już lat i obecnie używam rosyjski Tonar 113.Po trzech lodowych sezonach muszę stwierdzić, że wiertło to posiada kilka mankamentów, które producent powinien usunąć.Generalnie to wszystkie świdry do lodu powinny być ocynkowane, a dopiero później pokrywane farbą - z mojego zaczął już schodzić, w kilku miejscach, lakier i pojawiła się rdza.Kolejną wadą są obluzowujące się śruby, które mocują noże.Wciąż nie mogę zrozumieć - dlaczego producenci tego typu wierteł nie używają stali nierdzewnej do produkcji noży?

  0
 • Piotrek

  gdzie mozna kupic ostrza do tego swidra??

  0